pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Alfa
Leonii

19

kwiecień

PWŚCPSN
1 1 2 3 4 5 6 7
2 8 9 10 11 12 13 14
3 15 16 17 18 19 20 21
4 22 23 24 25 26 27 28
5 29 30      

Poradnictwo specjalistyczne- Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych „Wpływ hipokinezji na organizm człowieka”

24.09.2013 12:45

      Wpływ hipokinezji na organizm człowieka to temat poradnictwa specjalistycznego, które Powiatowe CentrumPomocy Rodzinie w Górze zorganizowało w związku z realizacją VI edycji projektu systemowego Mit a prawda łamiemy bariery i stereotypy, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

      Poradnictwo specjalistyczne wpisane jest w aktywizację społeczną, która jest jednym z trzech instrumentów wsparcia zastosowanym w projekcie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze.

      Spotkanie odbyło się 16.09.2013r. w sali kinowej Domu Kultury w Górze, uczestniczyło w nim 230 osób: uczestnicy projektu z 2013 roku, absolwenci projektu 2008-2012, mieszkańcy powiatu górowskiego korzystający z usług PCPR, fizjoterapeuta Grzegorz Rewucki, dyrektor DPS- Piotr Grochowiak z liczną grupą pracowników. Spotkanie miało charakter wyjątkowy, ponieważ Realizatorzy projektu zaprosili również małżonków, członków rodziny i przyjaciół uczestników i absolwentów projektu.

      Poradnictwo specjalistyczne prowadziła kierownik PCPR Bożena Merta- koordynator projektu witając wszystkich przybyłych, pozdrowiła tych którzy uczestniczyli w projekcie, a na spotkanie nie mogli przybyć z powodu ciężkiej choroby, jak również przywołała pamięć o tych, którzy już odeszli.

      Na wstępie odbył się występ wokalno- muzyczny absolwenta projektu z 2011 roku Mariusza Harca, który wykonał znane piosenki, jak również zaprezentował utwory własnej kompozycji. Występ wywołał ogromną radość wśród publiczności.

      Na okoliczność realizacji projektu pracownicy PCPR opracowali przewodnik osoby niepełnosprawnej, zawierający szczegółowe informację dotyczące ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych oraz informacje na temat projektu, który rozpowszechniono podczas spotkania.

      Kierownik PCPR z ogromną satysfakcją poinformowała przybyłych na spotkanie, iż w tym roku PCPR w Górze zajmuje I miejsce na liście rankingowej wśród 42 jednostek powiatowych ubiegających się o dofinansowanie realizacji projektu systemowego tzn. że jest pierwszą jednostką powiatową na dolnym śląsku, której instytucja kontrolująca- pośrednicząca zatwierdziła wniosek o dofinansowanie projektu. Kierownik PCPR przedstawiła formy wsparcia realizowane w projekcie,  które wzmacniają kondycję psychiczną i fizyczną, co z kolei ma wpływ na sprawność fizyczną, a projekt jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej.

      Jaki tryb życia prowadzić by jak najdłużej zachować niezależność w samoobsłudze i funkcjonowaniu na płaszczyźnie społecznej i zawodowej, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, czego unikać, obecni na spotkaniu dowiedzieli się z wystąpienia prelegenta- fizjoterapeuty Grzegorza Rewuckiego z wykładu na temat „Wpływ hipokinezji na organizm człowieka”.

Prelegent mówił, że organizm człowieka składa się z różnych układów, które tworzą układ funkcjonujący, człowiek jest tak stworzony, że musi mieć wysiłek fizyczny, który należy dostarczać do organizmu. W wystąpieniu swym kontynuował, iż wysiłek fizyczny daje nam uczucie zadowolenia i szczęścia, zachęcał wszystkich do aktywności i wysiłku fizycznego.

     Tematyką tą bardzo zainteresował obecnych na spotkaniu w związku z czym nawiązała się dyskusja. Prelegent udzielił odpowiedzi na pytania osób uczestniczących w spotkaniu. Kończąc swoje wystąpienie prelegent Grzegorz Rewucki podziękował za uwagę, podkreślając, że „radość serca jest życiem człowieka i należy cieszyć się każdym dniem i być dla siebie dobrym”.

        Kierownik PCPR w Górze podziękowała prelegentowi za ciekawy wykład, za wszelkie wyjaśnienia i ustosunkowanie się do nurtujących problemów, za dotychczasową owocną współpracę w zakresie realizowania zadań w projekcie, przybyłym za udział w spotkaniu życząc dobrego zdrowia, które jest wartością niezastąpioną i niedocenioną, a szczęśliwym trzeba chcieć być.

        Kierownik PCPR podsumowując spotkanie podkreśliła co w życiu jest najważniejsze i jakie wartości należy pielęgnować. Ruch jako wartość biologiczna człowieka jest wartością samą w sobie i należy koncentrować się na zdrowiu i sposobach jego utrzymania, a nie na chorobach i ich leczeniu.

        Prelekcja służyła edukacji prozdrowotnej społeczności lokalnej, prelegent mówił o konieczności ruchu i wysiłku fizycznym jako czynnikach niezbędnych do zachowania właściwej pracy poszczególnych układów organizmu człowieka i utrzymania zdrowia.

        Spotkanie zakończyło się wspólnym spotkaniem integracyjnym przy kawie.

        W niniejszym tekście wykorzystano prawa autorskie fizjoterapeuty Grzegorza Rewuckiego w zakresie tematyki wykładu, za które serdecznie dziękujemy.

„Ruch zastąpi nam każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”.

 

 

Projekt dotyczy Priorytetu VII Promocja  integracji społecznej,

działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji,

poddziałanie 7.1.2  Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 24.09.2013 12:45
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 1908
Drukuj Stworz PDF