pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Janusza
Marii

21

listopad

PWŚCPSN
1    1 2 3
2 4 5 6 7 8 9 10
3 11 12 13 14 15 16 17
4 18 19 20 21 22 23 24
5 25 26 27 28 29 30  

Uroczyste zakończenie projektu PCPR w Górze

18.12.2012 09:32

Uroczyste zakończenie projektu PCPR w Górze

     Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zakończyło realizację kolejnej edycji projektu systemowego Mit a prawda- łamiemy bariery i stereotypy .

     W dniu 6 grudnia br. w sali bankietowej Restauracji Magnolia w Górze odbyła się ostatnia część poradnictwa specjalistycznego III blok tematyczny- rehabilitacja społeczna. Spotkanie miało charakter wyjątkowy, ponieważ połączone było z uroczystym zakończeniem V edycji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej.

     W pierwszej części odbyła się pogadanka na temat rehabilitacji w warunkach domowych. Każdy z uczestników uhonorowany został otrzymując wartościowy sprzęt, który wspomaga proces rehabilitacji oraz materiały dydaktyczne na temat rehabilitacji w warunkach domowych.

     W dalszej części odbyło się uroczyste zakończenie projektu. Na uroczystość przybyli Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Wicestarosta Górowski Paweł Niedźwiedź, Radni Powiatu Górowskiego oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się problematyką osób niepełnosprawnych w powiecie górowskim.

     Spotkanie prowadziła kierownik PCPR- koordynator projektu, witając uczestników i gości, a następnie przedstawiła działania, założenia i cele podejmowane w projekcie. Kierownik PCPR uzasadniła, iż środki unijne zostały spożytkowane na szczytny cel. Podkreśliła, iż projekty unijne kojarzą się z inwestycją, a dokładnie z infrastrukturą, która jest dla ludzi i dzięki ludziom, a do tego potrzebni są ludzie, którzy muszą być sprawni by mogli dbać o tą infrastrukturę, ulepszać ja i udoskonalać. „Czy lepiej inwestować w infrastrukturę czy w człowieka? My zainwestowaliśmy w człowieka- bo dla nas to człowiek jest najważniejszą inwestycją. Projekt ma charakter długofalowy, a jego efekty uwidoczniają się w każdym roku i uwidocznią się w przyszłości. Poprzez takie działania uświadamiamy innym, że nie można dzielić ludzi na sprawnych i niepełnosprawnych”.

    W dalszej kolejności Starosta Górowski i kierownik PCPR dokonali uroczystego wręczenia uczestnikom projektu zaświadczeń ukończenia udziału w projekcie.

    Starosta Górowski zwrócił się do uczestników życząc im wytrwałości w dążeniu do celu, realizatorom podziękował za realizację projektu, który wspiera mieszkańców powiatu górowskiego, a taka inwestycja „Rozwój kapitału ludzkiego” przełoży się z pewnością na rozwój środowiska lokalnego.

   Spotkanie miało wymiar szczególnie uroczysty, uczestnicy projektu podziękowali za udział w projekcie, za podejmowanie takich działań, które bezpośrednio kierowane są do mieszkańców powiatu, za pracę socjalną, wyrazili ogromne zadowolenie z zajęć w których uczestniczyli w trakcie projektu, za przekazaną wiedzę wręczając na ręce kierownika PCPR album wykonany własnoręcznie, który zawiera dokumentację zdjęciową  ukazującą przebieg projektu.

    Uczestnik projektu Jerzy Żywicki w imieniu całej grupy podziękował kierownikowi PCPR i pracownikom za tak ogromne przedsięwzięcie, z którego od 5 lat korzystają mieszkańcy powiatu górowskiego. Delegacja uczestników podziękowała Staroście Górowskiemu za to, że  jest w powiecie górowskim jednostka, która świadczy takie usługi, która przyjaźnie nastawiona jest dla ludzi, którzy potrzebują wsparcia. Uczestnicy przekazali Staroście słowa uznania za realizacje projektu,  wręczając w podziękowaniu bukiet kwiatów.

    Kierownik PCPR podziękowała uczestnikom za udział w projekcie „Szczególnie cieszy nas aktywny udział Państwa w naszym projekcie i to w ogromnej mierze wpłynęło na sukces tego projektu i na osiągnięte efekty”. Podziękowała, również uczestnikom za słowa uznania, szacunku i życzliwości, pracownikom PCPR za dobrą współpracę i zaangażowanie przy realizacji projektu.

    Na zakończenie odbył się uroczysty obiad, a następnie przybyli goście obejrzeli prezentację multimedialną z podkładem muzycznym, ukazującą przebieg projektu z akcentem humorystycznym ukazującą osobowość każdego uczestnika.

    Projekt skierowany był do 34 mieszkańców powiatu górowskiego (22 kobiet i 12 mężczyzn), posiadających status osoby niepełnosprawnej w wieku od 25 do 64 roku życia.

PCPR zastosowało 3 instrumenty wsparcia dla każdego uczestnika:

1)      aktywizację zdrowotną- organizując tygodniowe zajęcia rehabilitacyjne w specjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym Syrena w Mielnie,

2)      aktywizację edukacyjną- organizując zajęcia podnoszące umiejętności obsługi komputera i stron internetowych. Zajęcia odbywały się w 2 grupach po 50 godzin dla każdego uczestnika,

3)      aktywizację społeczną- organizując dwudniowe stacjonarne zajęcia warsztatowe pt. Aktywizacja- techniki budowania motywacji oraz kształtowania kompetencji życiowych w dokonywaniu zmian. Następnie poradnictwo specjalistyczne Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych I blok tematyczny rehabilitacja społeczna i zawodowa w kontekście zmieniających się przepisów prawa, w tym możliwości korzystania z nowego pilotażowego programu „Aktywny samorząd”.

Mając na uwadze fakt, iż najczęściej występującymi dysfunkcjami są choroby narządu ruchu i układu krążenia w II części I bloku tematycznego odbyło się poradnictwo specjalistyczne- instruktaż fizjoterapeutyczny w zakresie usprawnienia narządu ruchu i układu krążenia .

Następnie zajęcia warsztatowe wyjazdowe „Podnoszenie kompetencji życiowych i kształtowanie kompetencji społecznych”.

W dalszej kolejności poradnictwo specjalistyczne Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych II blok tematyczny dotyczący rehabilitacji zawodowej, gdzie odbyła się emisja filmu „sprawni w pracy”. W ramach tego instrumentu wydano przewodnik dla osób niepełnosprawnych, który dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych.

Na zakończenie odbyło się poradnictwo specjalistyczne III blok tematyczny- rehabilitacja społeczna, na którym przedstawiono znaczenie sprzętu rehabilitacyjnego do rehabilitacji w warunkach domowych.

Szczególnie cieszy nas aktywny udział uczestników. Największe zainteresowanie projektem wykazali mieszkańcy Gminy Góra, z której uczestniczyło 28 osób, następnie Gmina Niechlów 4 osoby i Gmina Jemielno 2 osoby. Ogólna wartość projektu to kwota 270.000 zł. Największym sukcesem tego projektu nie jest pozyskana kwota dofinansowania, ale zadowolenie uczestników.

      Uczestnicy byli zgodni w swych opiniach przedstawionych w ankietach, że udział w projekcie przyczynił się do zwiększenia poczucia własnej wartości, poprawy kondycji psychicznej i fizycznej.

      „Wykorzystane środki unijne to inwestycja w człowieka, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Realizacja tego projektu to dla nas ogromna odpowiedzialność i satysfakcja, ponieważ dostrzegamy w nim potrzeby drugiego człowieka i widzimy to czego inni nie widzą.  Pamiętamy zawsze o absolwentach projektu z lat ubiegłych, których obejmujemy wsparciem, zapraszając na organizowane poradnictwo w każdej kolejnej edycji projektu. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Państwu za aktywny udział w naszym projekcie, za wysoką frekwencję, zdyscyplinowanie, a przede wszystkim za słowa uznania kierowane pod adresem realizatorów. Państwa udział w projekcie przyczynił się w ogromnej mierze do sukcesu tego projektu za co wyrażam ogromną wdzięczność i podziękowanie”.

       

                                                      Kierownik PCPR

                                                      Bożena Merta

 

W dokumentacji zdjęciowej PCPR wykorzystało prawa autorskie Pana Przemysława Dardasa, za co serdecznie dziękujemy.

PCPR w Górze zaprasza mieszkańców powiatu górowskiego do udziału w VI edycji projektu. Rekrutacja uczestników rozpoczyna się już w styczniu 2013r.  Kryteria naboru określone będą w ogłoszeniu, które zamieszczone będzie na początku stycznia 2013r.

     

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach

 Europejskiego Funduszu Społecznego

Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji

Poddziałanie 7.1.2  Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra  pomocy rodzinie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 18.12.2012 09:32
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 2054
Drukuj Stworz PDF