Zajęcia rehabilitacyjne dla uczestników projektu
07.06.2013 13:31Kontynuując zajęcia z aktywnej integracji uczestnicy VI edycji projektu systemowego Mit a prawda- łamiemy bariery i stereotypy w dniach od 26.06.2013r. do 02.06.2013r. uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych, które Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zorganizowało w Specjalistycznym Ośrodku: Centrum Zdrowia, Urody i Rekreacji „Geovita” w Dźwirzynie, położonym w pasie nadmorskim wydm blisko morza.
Zajęcia rozpoczęły się wstępnym badaniem lekarskim z ordynacją zabiegów (stosownie do rodzaju i stopnia niepełnosprawności: kąpiele perełkowe i solankowe, hydroterapia, laser, lampy solux, krioterapia miejscowa, pole magnetyczne, inhalacje, okłady borowinowe, magnetronik). Uczestnikom zapewniono całodobową opiekę medyczno-pielęgniarską. Każdego dnia uczestnicy mogli korzystać z zajęć na basenie, a także z gimnastyki usprawniającej prowadzonej przez rehabilitanta.
W trakcie zajęć zorganizowano uczestnikom wycieczkę ciuchcią do Kołobrzegu, w celu zwiedzania starówki, Katedry i portu jachtowego, a następnie rejs statkiem po morzu.
Przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyła się całodniowa wycieczka autokarowa do Świnoujścia i Wolińskiego Parku Narodowego. Podczas wycieczki uczestnicy zwiedzili wiele atrakcyjnych miejsc w tym: ratusz miejski, kościół, mury obronne z Basztą Kaszaną w Trzebiatowie, ruiny kościoła w Trzęsaczu, latarnię morską w Niechorzu, Górę Gosań w Woliniu oraz jeziorko turkusowe w Wapnicy.
Ośrodek zapewnił uczestnikom animacje kulturowe: ognisko, spotkanie integracyjne z uroczystą zabawą taneczną.
W badaniach ankietowych uczestnicy bardzo wysoko ocenili przebieg zajęć rehabilitacyjnych oraz współpracę z PCPR – stwierdzając jednoznacznie, że zajęcia te spełniły ich oczekiwania. Uczestnicy przekazali kierownikowi PCPR oraz opiekunom z PCPR podziękowania za zorganizowanie zajęć oraz stworzenie miłej atmosfery podczas zajęć.
Zajęcia rehabilitacyjne to najskuteczniejsza forma aktywizacji zdrowotnej związana z odpoczynkiem, poprawą stanu zdrowia, podnosząca sprawność fizyczną i psychiczną, usprawniająca ruchowo, umożliwiająca kontakt z przyrodą i rozwijająca zainteresowania.
Udział w zajęciach w nadmorskim klimacie przyczynił się do zniwelowania skutków niepełnosprawności oraz integracji społecznej uczestników.
W dalszym etapie projektu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie organizuje już zespół ćwiczeń fizycznych usprawniających psychoruchowo.
Projekt dotyczy Priorytetu VII Promocja integracji społecznej,
działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji,
poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Informacje o artykule
Zredagował(a): | Redakcja |
---|---|
Data powstania: | 07.06.2013 13:31 |
Data ostatniej modyfikacji: | |
Liczba wyświetleń: | 1896 |