Debata na temat przemocy w rodzinie
18.11.2013 09:53„Komu nie udało się zwyciężyć sercem lub rozumem
usiłuje zwyciężyć przemocą”,,,,,,,,,,,,,,
W dniu 15 listopada br w sali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Górze odbyła się debata- Lokalny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Organizatorem spotkania było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze oraz Komenda Powiatowa Policji w Górze.
Spotkanie rozpoczęli: kierownik PCPR Bożena Merta oraz komendant Policji Robert Grabkowski, witając wszystkich przybyłych na spotkanie, informując, iż spotkanie ma na celu umocnienie współpracy służb społecznych, przekazując równocześnie informacje w kontekście dotychczasowych doświadczeń w pracy PCPR i Komendy policji z zakresu przemocy w rodzinie.
W debacie uczestniczyli: przedstawiciele instytucji powiatowych i gminnych zajmujących się problematyką przemocy w rodzinie ( przedstawiciele PCPR, komendy policji, ośrodków pomocy społecznej, szkół, zespołów interdyscyplinarnych, sądu z wydziału karnego i rodzinnego, prokuratury, a także przedstawiciel Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego z Wydziału Polityki Społecznej.
Na wstępie PCPR przedstawiło formy pomocy realizowane przez jednostkę w zakresie przemocy z których wynika, iż pomimo diagnozy problemów społecznych, znajomości środowiska i zależności w nim panujących przemoc pojawia się, ponieważ nie przestrzegane są zasady dobrego wychowania i współżycia społecznego.
Tematykę pracy ze sprawcą przemocy i sposoby postępowania w tym zakresie przedstawiła kurator zawodowy z wydziału karnego – Honorata Zielińska
Na temat zintegrowanego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie głos zabrała Marta Waniszewska - Wojewódzki Koordynator Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, wskazując równocześnie na skuteczne sposoby jej przeciwdziałania, w tym realizację programów mających na celu kształtowanie umiejętności społecznych.
Procedurę niebieskiej karty, nowe narzędzia w pracy policjantów oraz udział policji w zespołach interdyscyplinarnych zaprezentowali przedstawiciele komendy policji w Górze.
Ważną częścią spotkania było przedstawienie danych statystycznych z zakresu pracy organizatorów debaty : PCPR i Komendy policji, które wskazują jak ważna jest współpraca pomiędzy tymi instytucjami.
Działania wymiaru sprawiedliwości w tym środki zaradcze w zakresie przemocy: nakazy i zakazy przedstawił prokurator z prokuratury w Głogowie.
Wystąpienia te wywołały dyskusję, w której głos zabrali pozostali uczestnicy debaty: pedagodzy, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, zespołów interdyscyplinarnych przedstawiając problemy w zakresie skutecznej diagnozy przemocy wobec dzieci i podejmowania skutecznych środków zaradczych.
Z doświadczenia w pracy pracowników służb społecznych wynika, iż ofiary przemocy wycofują się i nie chcą skorzystać z proponowanych form pomocy ponieważ obawiają się konsekwencji pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które wyrządzają im krzywdę, a często są to osoby najbliższe-( małżonkowie, rodzice względem dzieci, albo dzieci względem rodziców).
Debatę zakończyła kierownik PCPR podsumowując spotkanie: „Zjawisko przemocy uważane jest od lat za istotny problem społeczny. Pomimo wielu regulacji prawnych wynikających z konstytucji RP, ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz kodeksu karnego nadal istnieją mity na temat przemocy, która uważana jest iż, jest to sprawa prywatna, nikt nie powinien się wtrącać, zdarza się w rodzinach patologicznych, a jeśli ktoś jest bity to znaczy, że sobie na to zasłużył. Dlatego też konieczna jest zmiana postaw społecznych i brak akceptacji dla przemocy. Nasza debata niech będzie wyrazem sprzeciwu na wszelkie akty przemocy, by obok przepisów prawnych pojawił się jeszcze czynnik ludzki”.
Organizatorzy spotkania Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze oraz Komenda Powiatowa Policji w Górze żywią głęboka nadzieję, iż debata ta umocni współpracę pomiędzy służbami społecznymi w zakresie komplementarności kompetencji by lepiej pomagać osobom, względem których stosowana jest przemoc i skuteczniej pracować ze sprawcą przemocy.
Kierownik PCPR oraz Komendant policji podziękowali wszystkim za aktywny udział w debacie zapowiadając kontynuację tego typu spotkań w najbliższym czasie.
Informacje o artykule
Zredagował(a): | Redakcja |
---|---|
Data powstania: | 18.11.2013 09:53 |
Data ostatniej modyfikacji: | |
Liczba wyświetleń: | 1803 |