pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Bożeny
Drogomira

22

grudzien

PWŚCPSN
1      1
2 2 3 4 5 6 7 8
3 9 10 11 12 13 14 15
4 16 17 18 19 20 21 22
5 23 24 25 26 27 28 29
6 30 31      

Debata na temat przemocy w rodzinie

18.11.2013 09:53

                                                                        „Komu nie udało się zwyciężyć sercem lub rozumem

                                                                        usiłuje zwyciężyć przemocą”,,,,,,,,,,,,,,

 

     W dniu 15 listopada br w sali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Górze odbyła się debata- Lokalny system przeciwdziałania przemocy  w rodzinie. Organizatorem spotkania było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie  w Górze oraz Komenda Powiatowa Policji w Górze.

     Spotkanie rozpoczęli: kierownik PCPR Bożena Merta oraz komendant Policji Robert Grabkowski, witając wszystkich przybyłych na spotkanie, informując, iż  spotkanie  ma na celu umocnienie współpracy służb społecznych, przekazując równocześnie informacje w kontekście dotychczasowych doświadczeń w pracy PCPR i Komendy policji z zakresu przemocy w rodzinie.

     W debacie uczestniczyli: przedstawiciele instytucji powiatowych i gminnych zajmujących się problematyką przemocy w rodzinie ( przedstawiciele PCPR, komendy policji, ośrodków pomocy społecznej, szkół, zespołów interdyscyplinarnych,  sądu z wydziału karnego i rodzinnego, prokuratury, a także przedstawiciel Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego z Wydziału Polityki Społecznej. 

     Na wstępie  PCPR  przedstawiło formy pomocy realizowane przez jednostkę w zakresie przemocy z których wynika, iż pomimo diagnozy problemów społecznych, znajomości środowiska i zależności w nim panujących przemoc pojawia się, ponieważ nie przestrzegane są zasady dobrego wychowania i współżycia społecznego.

    Tematykę pracy ze sprawcą przemocy i sposoby postępowania w tym zakresie przedstawiła kurator zawodowy z wydziału karnego – Honorata Zielińska

    Na temat zintegrowanego systemu przeciwdziałania przemocy  w rodzinie głos zabrała Marta Waniszewska - Wojewódzki  Koordynator Realizacji Krajowego  Programu Przeciwdziałania Przemocy  w Rodzinie, wskazując równocześnie na skuteczne sposoby jej przeciwdziałania, w tym realizację programów mających na celu kształtowanie umiejętności społecznych.

    Procedurę niebieskiej karty, nowe narzędzia w  pracy policjantów  oraz udział policji w zespołach interdyscyplinarnych  zaprezentowali przedstawiciele komendy  policji w Górze.

    Ważną częścią  spotkania było przedstawienie danych statystycznych z zakresu pracy organizatorów debaty : PCPR i Komendy policji, które wskazują jak ważna jest współpraca pomiędzy tymi instytucjami.                      

    Działania wymiaru sprawiedliwości w tym środki zaradcze w zakresie przemocy:  nakazy i zakazy przedstawił prokurator z prokuratury  w Głogowie.

    Wystąpienia te wywołały dyskusję,  w której głos zabrali pozostali uczestnicy debaty: pedagodzy, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, zespołów interdyscyplinarnych przedstawiając problemy w zakresie skutecznej diagnozy przemocy wobec dzieci i podejmowania skutecznych środków zaradczych.

     Z doświadczenia w pracy pracowników służb społecznych wynika, iż ofiary przemocy  wycofują się i  nie chcą skorzystać z proponowanych form pomocy ponieważ obawiają się  konsekwencji pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które wyrządzają  im krzywdę, a często są to osoby najbliższe-( małżonkowie, rodzice względem dzieci, albo dzieci względem rodziców).      

    Debatę zakończyła kierownik PCPR podsumowując spotkanie: „Zjawisko przemocy uważane jest od lat za istotny problem społeczny. Pomimo wielu regulacji prawnych wynikających z  konstytucji RP, ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz kodeksu karnego nadal istnieją mity na temat przemocy, która uważana jest iż, jest to sprawa prywatna, nikt nie powinien się wtrącać, zdarza się w rodzinach patologicznych, a jeśli ktoś jest bity to znaczy, że sobie na to zasłużył. Dlatego też konieczna jest zmiana postaw społecznych i brak akceptacji dla przemocy. Nasza debata niech będzie wyrazem sprzeciwu na wszelkie akty przemocy, by obok przepisów prawnych pojawił się jeszcze czynnik ludzki”.    

    Organizatorzy spotkania Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze oraz Komenda Powiatowa Policji w Górze żywią głęboka nadzieję, iż debata ta umocni współpracę pomiędzy służbami społecznymi w zakresie  komplementarności kompetencji by lepiej pomagać osobom,  względem których stosowana jest przemoc i skuteczniej pracować ze sprawcą przemocy.

   Kierownik PCPR oraz Komendant policji podziękowali wszystkim za aktywny udział w debacie zapowiadając kontynuację tego typu  spotkań w najbliższym czasie.

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 18.11.2013 09:53
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 1803
Drukuj Stworz PDF