pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Alfa
Leonii

19

kwiecień

PWŚCPSN
1 1 2 3 4 5 6 7
2 8 9 10 11 12 13 14
3 15 16 17 18 19 20 21
4 22 23 24 25 26 27 28
5 29 30      

Kolejne poradnictwo specjalistyczne w projekcie PCPR

28.11.2013 13:37

     W dniu 22 listopada br. w sali konferencyjnej „Parkowa Bis” odbył się II blok tematyczny poradnictwa specjalistycznego Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych, które Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zorganizowało w związku z realizacją VI edycji projektu systemowego „Mit a prawda- łamiemy bariery i stereotypy”. W spotkaniu udział wzięło 135 osób: uczestnicy projektu 2013 oraz absolwenci 2008-2012, każda z osób otrzymała imienne zaproszenie.

     W pierwszej części zespół projektowy PCPR przygotował dla uczestników emisję filmu krótkometrażowego „Cyrk motyli”, którego bohaterem jest człowiek bez rąk i nóg. Film uświadamia problem braku akceptacji samego siebie- osoby nie mającej poczucia własnej wartości. W życiu bohatera następuje jednak zmiana, kiedy odnajduję wiarę w siebie i staje się autorytetem dla innych, walczy o pozycję w społeczeństwie, osiąga sukces społeczny i zawodowy.

     Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem i wzruszeniem obejrzeli film, a po filmie odbyła się dyskusja, podczas której stwierdzili, iż film jest bardzo pouczający, powoduje, iż zmieniamy świadomość w postrzeganiu osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim odnajdujemy w sobie cenne wartości.

     Drugą część spotkania prowadziła kierownik PCPR- koordynator projektu Bożena Merta, powitała uczestników projektu oraz absolwentów 2008-2012, pozdrowiła tych, którzy nie mogli przybyć i przywołała pamięć tych którzy odeszli bo przegrali walkę z chorobą. Owacjami na stojąco uczczono pamięć tych osób.

     Prowadząca spotkanie nawiązała do sposobów rehabilitacji, która ma wpływ na naszą kondycję fizyczną, a każdy uczestnik spotkania uhonorowany został otrzymując sprzęt do rehabilitacji w warunkach domowych.          

     Pracownicy PCPR przygotowali również prezentację multimedialną ukazującą przebieg aktywnej integracji, którą zaprezentowali podczas spotkania. W prezentacji przedstawiono działania podejmowane w projekcie, jak również każdego uczestnika projektu z lat 2008-2013.

     Ponadto pracownicy PCPR przygotowali dla uczestników tegorocznego projektu scenki humorystyczne, ukazujące osobowość uczestniczących w projekcie osób.

     To już VI edycja projektu realizowanego przez PCPR. Kierownik PCPR podziękowała współpracownikom tworzącym zespół projektowy za ogromny wysiłek i wkład pracy podczas realizacji projektu i za podejmowaną inicjatywę.

     Spotkanie miało wymiar szczególnie uroczysty. Przybyli na spotkanie absolwenci 2008- 2012 złożyli na ręce kierownika PCPR podziękowanie za zaproszenie na spotkanie i za udział w projekcie, za życzliwość i przychylność: „Dziękujemy za profesjonalne zorganizowanie zajęć, które cechowała ciekawa tematyka, wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny. Był to dla nas cenny czas, gdy uczyliśmy się udoskonalać siebie i budować swój wizerunek na nowo. Dokonywaliśmy wyborów, które przynosiły radość i siłę by podźwignąć nasze życie na wyższy poziom, a przede wszystkim zdobyliśmy nieocenioną wiedzę”.

     Podczas spotkania odbył się uroczysty obiad, a następnie spotkanie integracyjne na którym odbył się występ- muzyczno- wokalny uczestnika projektu 2011- Mariusza Harca.

     PCPR uważa, że udział w projekcie przyczynia się do wzmocnienia kompetencji życiowych i umiejętności społeczno- zawodowych, a emisja filmu jest wyrazem naszego sprzeciwu na stereotypy środowiskowe, dzielące ludzi na sprawnych i niepełnosprawnych. Poprzez emisję tego filmu, chcemy wszystkim udowodnić, iż niepełnosprawny „to nie znaczy gorszy”, a nasze działania w projekcie mają zmieniać świadomość społeczeństwa w postrzeganiu osób niepełnosprawnych i z pewnością tak jest. 

     Obecnie PCPR przygotowuje się do uroczystego zakończenia projektu, które planowane jest na początku grudnia 2013r.

 

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach

Europejskiego Funduszu Społecznego

Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji

Poddziałanie 7.1.2  Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra  pomocy rodzinie

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 28.11.2013 13:37
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 2127
Drukuj Stworz PDF