Uroczyste zakończenie projektu PCPR w Górze
17.12.2013 13:03Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zakończyło realizację kolejnej VI już edycji projektu systemowego Mit a prawda- łamiemy bariery i stereotypy .
W dniu 6 grudnia br. w sali bankietowej „Parkowa bis” w Górze odbyła się ostatnia część poradnictwa specjalistycznego III blok tematyczny- rehabilitacja społeczna w kontekście zmieniających się przepisów prawa.
W pierwszej części spotkania odbyła się pogadanka dotycząca sposobów rehabilitacji. Każdy z uczestników otrzymał materiały dydaktyczne na temat rehabilitacji w warunkach domowych.
Na drugą część spotkania przybyli zaproszeni goście: Starosta Górowski Pan Piotr Wołowicz, Wicestarosta Górowski Pan Paweł Niedźwiedź, Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego Pan Edward Szendryk oraz absolwenci projektu z 2012 roku.
Spotkanie rozpoczęło się prezentacją multimedialną z bardzo wymownym podkładem muzycznym ukazującą przebieg realizacji projektu i możliwości jakie stwarza udział w projekcie dla społeczności lokalnej. Spotkanie prowadziła kierownik PCPR- koordynator projektu, witając gości i uczestników, a następnie przedstawiła działania, założenia i cele podejmowane w projekcie. Kierownik PCPR uzasadniła, iż środki unijne zostały spożytkowane na szczytny cel. Podkreśliła, iż projekty unijne kojarzą się z inwestycją, a dokładnie z infrastrukturą, która jest dla ludzi i dzięki ludziom, a do tego potrzebni są ludzie, którzy muszą być sprawni by mogli dbać o tą infrastrukturę, ulepszać ją i udoskonalać. „Czy lepiej inwestować w infrastrukturę czy w człowieka? My zainwestowaliśmy w człowieka- bo dla nas to człowiek jest najważniejszą inwestycją. Projekt ma charakter długofalowy, a jego efekty uwidoczniają się w każdym roku i uwidocznią się w przyszłości. Poprzez takie działania uświadamiamy innym, że nie można dzielić ludzi na sprawnych i niepełnosprawnych”.
Podczas uroczystości kierownik PCPR podziękowała zespołowi projektowemu za zaangażowanie w pracach nad realizacją projektu, nawiązując jednocześnie do święta pracowników pomocy społecznej, które wpisane jest w kalendarz na dzień 21 listopada i złożyła wszystkim pracownikom najserdeczniejsze życzenia, podkreślając, iż pracy wykonywanej w PCPR nie da się wpisać w zakres czynności i nie wszystkie działania regulowane są przepisami prawa. „W tej pracy trzeba być człowiekiem, widzieć człowieka i widzieć to czego inni nie widzą. Nie jesteśmy doskonali, ale staramy się pracę tą wykonywać najlepiej jak można”.
Następnie głos zabrał Starosta Górowski Piotr Wołowicz, zwracając się w sposób szczególny do uczestników projektu życząc im wytrwałości w dążeniu do celu, realizatorom podziękował za realizację projektu, który wspiera mieszkańców powiatu górowskiego, podkreślając w swym wystąpieniu, że taka inwestycja „Rozwój kapitału ludzkiego” przełoży się z pewnością na rozwój środowiska lokalnego. Starosta w swym wystąpieniu kontynuował, iż do tego jak ważny jest projekt i o jego doniosłości nie trzeba nikogo przekonywać ponieważ to absolwenci wszystkich edycji projektu- mieszkańcy powiatu górowskiego stanowią znaczącą, liczną i cenną grupę w naszym środowisku. Pan Starosta przekazał na ręce Kierownika PCPR list gratulacyjny i bukiet kwiatów z okazji Dnia Pracownika Socjalnego „W imieniu własnym oraz zarządu powiatu przekazuję kierownikowi i pracownikom PCPR serdeczne życzenia i gratulacje z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Kieruję słowa uznania za troskę o dobro człowieka jak też poświęcenie i profesjonalizm z jakim jest pełniona misja pomocy ludziom w ich trudnych chwilach...”
W dalszej kolejności Starosta Górowski i kierownik PCPR dokonali uroczystego wręczenia uczestnikom projektu zaświadczeń ukończenia udziału w projekcie.
Spotkanie miało wymiar szczególnie uroczysty, uczestnicy projektu podziękowali za udział w projekcie, za podejmowanie takich działań, które bezpośrednio kierowane są do mieszkańców powiatu oraz za pracę socjalną. Wyrazili ogromne zadowolenie z zajęć w których uczestniczyli w trakcie projektu, za przekazaną wiedzę „Udział w projekcie odkrył nasze mocne strony, wybudował pewność siebie, z emocjami poradzić sobie umiemy, a także nasze pozytywne cechy bez problemu wyrecytujemy. Z tego powodu z łezką w oku i z uśmiechem na twarzy z głębi serc naszych dziękujemy. Jest nas wielu i każdy z nas jest inny, ale równie wartościowy, ważny i znaczący. Przez udział w projekcie mamy chęć do życia i jeszcze przed nami wiele do odkrycia...”
Kierownik PCPR podziękowała uczestnikom za udział w projekcie „Szczególnie cieszy nas aktywny udział Państwa w naszym projekcie i to w ogromnej mierze wpłynęło na sukces tego projektu i na osiągnięte efekty”. Podziękowała, również uczestnikom za słowa uznania, szacunku i życzliwości.
Na zakończenie odbył się uroczysty obiad. Projekt skierowany był do 34 mieszkańców powiatu górowskiego (17 kobiet i 17 mężczyzn), posiadających status osoby niepełnosprawnej w wieku od 15 do 64 roku życia.
Największe zainteresowanie projektem wykazali mieszkańcy Gminy Góra, z której uczestniczyło 23 osoby, następnie Gmina Wąsosz 4 osoby, Gmina Jemielno 4 osoby i Gmina Niechlów 3 osoby. Ogólna wartość projektu to kwota 295.000 zł, jednak największym sukcesem tego projektu nie jest pozyskana kwota dofinansowania, ale zadowolenie uczestników.
W projekcie zastosowano 3 instrumenty wsparcia: aktywizację zdrowotną, edukacyjną i społeczną; w ramach których odbyły się:
1. Zajęcia warsztatowe: Asertywność –trening kształtowania kompetencji życiowych w dokonywaniu zmian,- (odkrywanie swoich mocnych stron reagowanie na stres i pochwały, kontrolowanie nadmiernych emocji),
2. Zajęcia rehabilitacyjne w ośrodku rehabilitacyjnych w Dźwirzynie, które są skuteczną formą aktywizacji zdrowotnej związaną z odpoczynkiem, podnoszącą sprawność fizyczną i psychiczną, umożliwiającą kontakt z przyrodą, i niwelowaniem skutków niepełnosprawności,
3. Zespół ćwiczeń fizycznych usprawniających psychoruchowo- to ćwiczenia grupowe, a w niektórych przypadkach indywidualne (czynne, aktywizujące, ogólnousprawniające, kondycyjne, integrujące grupę, oddechowe, rozluźniające), dostosowane do rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
4. Zajęcia podnoszące umiejętności obsługi komputera i stron internetowych. Niektórzy uczestnicy nabyli, a niektórzy udoskonalili posiadane już umiejętności obsługi komputera.
5. Poradnictwo specjalistyczne- 3 bloki tematyczne na których poruszane były zagadnienia:
1) „Wpływ hipokinezji na organizm człowieka”. To tytuł wykładu fizjoterapeuty z którego uczestnicy dowiedzieli się co ma wpływ na nasze zdrowie i dobrą kondycję fizyczną. Prelekcja służyła edukacji prozdrowotnej społeczności lokalnej, konieczności ruchu i wysiłku fizycznego jako czynnikach niezbędnych do zachowania właściwej pracy poszczególnych układów organizmu człowieka i utrzymania zdrowia.
2) emisja filmu „Ja też”,
3) emisja filmu „Cyrk motyli”
Emisje filmów to wyraz sprzeciwu Realizatorów projektu na negatywne postrzeganie osób niepełnosprawnych w naszym środowisku oraz zmianę świadomości mentalnościowych tkwiących w głowach ludzi zdrowych, która jest barierą dla osób niepełnosprawnych i utrudnia im realizowanie się na płaszczyźnie społecznej i zawodowej oraz pogłębia problem braku akceptacji samego siebie.
4) rehabilitacja społeczna w kontekście zmieniających się przepisów prawa oraz pilotażowy program „Aktywny samorząd”- dotyczyła ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych.
6. Zajęcia warsztatowe wyjazdowe w Piechowicach- „Rozwój osobisty w dokonywaniu zmian”. Zajęcia zmierzały do udoskonalenia umiejętności oraz podniesienia poziomu asertywności.
Uczestnicy byli zgodni w swych opiniach przedstawionych w ankietach, że udział w projekcie przyczynił się do zwiększenia poczucia własnej wartości, poprawy kondycji psychicznej i fizycznej oraz podniesienia kompetencji na wielu płaszczyznach.
„Wykorzystane środki unijne to inwestycja w człowieka, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Realizacja tego projektu to dla nas ogromna odpowiedzialność i satysfakcja, ponieważ dostrzegamy w nim potrzeby drugiego człowieka i widzimy to czego inni nie widzą. Pamiętamy zawsze o absolwentach projektu z lat ubiegłych, których obejmujemy wsparciem, zapraszając na organizowane poradnictwo w każdej kolejnej edycji projektu, pamiętamy również tych uczestników, którzy już od nas odeszli.
„W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Państwu za aktywny udział w naszym projekcie, za wysoką frekwencję, zadowolenie, a przede wszystkim za słowa uznania kierowane pod adresem realizatorów. Państwa udział w projekcie przyczynił się w ogromnej mierze do sukcesu tego projektu za co wyrażam ogromną wdzięczność i podziękowanie”.
Kierownik PCPR w Górze
Bożena Merta
To już ostatnia edycja projektu realizowanego w latach 2008-2013. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zaprasza mieszkańców powiatu górowskiego do udziału w kolejnej nowej edycji projektu z POKL, który realizowany będzie w latach 2014-2015 na realizację, którego PCPR otrzymało zgodę. Rekrutacja uczestników rozpoczyna się już w styczniu 2014r. Kryteria naboru określone będą w ogłoszeniu, które zamieszczone będzie na początku stycznia 2014r.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego
Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji
Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie
Informacje o artykule
Zredagował(a): | Redakcja |
---|---|
Data powstania: | 17.12.2013 13:03 |
Data ostatniej modyfikacji: | |
Liczba wyświetleń: | 2189 |