pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Bożeny
Drogomira

22

grudzien

PWŚCPSN
1      1
2 2 3 4 5 6 7 8
3 9 10 11 12 13 14 15
4 16 17 18 19 20 21 22
5 23 24 25 26 27 28 29
6 30 31      

Poradnictwo specjalistyczne "Chce się żyć"

15.09.2014 15:50

    W dniu 10 września 2014r. w sali kinowej Domu Kultury w Górze odbyła się II część Poradnictwa specjalistycznego zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze w ramach projektu systemowego Mit a prawda – łamiemy bariery i stereotypy współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, na której odbyła się emisja filmu „ Chce się żyć”.

    Spotkanie prowadziła Kierownik PCPR Bożena Merta, witając w sposób szczególny uczestników projektu z 2014 roku oraz absolwentów projektu 2008 - 2013 przybyłych na spotkanie ze współmałżonkami i członkami rodzin. Rozpoczynając spotkanie Kierownik PCPR nawiązała do I części poradnictwa, które tematycznie ma wiele wspólnego z emisją filmu, ponieważ zarówno prelekcja, jak i emisja filmu dotyczą choroby, niepełnosprawności, a więc takich problemów, które pojawiają się w każdej rodzinie. Podczas prelekcji podkreślano, jak ważne jest pozytywne nastawienie podczas zmagań z chorobą, jak często mówimy , że nie chce nam się żyć. Natomiast emisja filmu ukazuje historię człowieka, która wydarzyła się naprawdę, człowieka, który zmaga się z ciężką chorobą, historię życia Mateusza, który nie jest w stanie nic zrobić sam, bo oprócz niepełnosprawności fizycznej ma problemy z komunikacją ze światem zewnętrznym, ale walczy o godne życie i szczęście, bo chce mu się żyć. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością. Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Film jest bardzo wzruszający, bo ukazuje nam historię o wytrwałości i silnej woli, której nam dzisiaj tak bardzo potrzeba.

    Poradnictwo to kontynuacja działań i kampanii, którą PCPR rozpoczęło w 2008 roku, by zmieniać świadomość społeczności lokalnej w postrzeganiu osób niepełnosprawnych. Wiele się już w tym zakresie zmieniło, ale mamy świadomość, iż wiele jest jeszcze do zrobienia, dlatego też poprzez nasze dalsze działania chcemy spełnić oczekiwania mieszkańców powiatu likwidując przede wszystkim bariery mentalne te tkwiące w ludzkich głowach i uświadomić wszystkim, że „niepełnosprawny to nie znaczy gorszy”, i że każdy z nas będzie kiedyś stary i każdy może być niepełnosprawny.

      Na zakończenie spotkania Kierownik PCPR podziękowała wszystkim za tak liczny udział w spotkaniu, który jest wyrazem akceptacji działań podejmowanych w projekcie.

Każdy człowiek jakikolwiek byłby on zdrowy, czy chory, sprawny czy niepełnosprawny ma prawo do godności, szacunku i do takiej jakości życia, która nie uwłacza jego człowieczeństwu………”

 

 

Projekt dotyczy Priorytetu VII Promocja  integracji społecznej,

działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji,

poddziałanie 7.1.2  Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 15.09.2014 15:50
Data ostatniej modyfikacji: 16.09.2014 08:06
Liczba wyświetleń: 1632
Drukuj Stworz PDF