Uroczyste zakończenie projektu
10.12.2014 14:37Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zakończyło realizację kolejnej VII już edycji projektu systemowego Mit a prawda- łamiemy bariery i stereotypy .
W dniu 5 grudnia br. w sali konferencyjnej Rosette w Górze odbyła się ostatnia część poradnictwa specjalistycznego Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych.
W pierwszej części spotkania uczestnicy projektu obejrzeli film „Sprawni w pracy”, który PCPR otrzymało z Centrum Integracji w Warszawie. Film ukazuje zmagania osób niepełnosprawnych, które pomimo dysfunkcji realizują się zawodowo w Laboratorium kosmetycznym dr Ireny Eris, której instytut jest otwarty na zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników z różnymi dysfunkcjami, tworzenie im najlepszych warunków pracy, ponadto pracę na Uniwersytecie Warszawskim osób z dysfunkcjami wzroku i ruchu, pracę w Instytucie Badawczym ARC, jak również zatrudnienie niepełnosprawnych intelektualnie w hipermarkecie Carefour i w sieci restauracji. Film jest bardzo pouczający i jest dowodem na to, iż niepełnosprawni pracownicy nie są mniej wydajni od osób pełnosprawnych, a zakłady pracy dbają nie tylko o dobro klienta, ale również o poprawę relacji międzyludzkich.
W drugiej części spotkania odbyła się uroczystość zakończenia realizacji projektu, którą prowadziła kierownik PCPR- koordynator projektu Bożena Merta. Na uroczystość przybył Starosta Górowski Piotr Wołowicz, który zwrócił się w sposób szczególny do uczestników projektu życzył im wytrwałości w dążeniu do celu, realizatorom podziękował za realizację projektu, który wspiera mieszkańców powiatu górowskiego i za to, że mógł spotykać się z mieszkańcami powiatu podczas realizacji projektu. Starosta Górowski podkreślił w swym wystąpieniu „taka inwestycja Rozwój kapitału ludzkiego przełoży się z pewnością na rozwój środowiska lokalnego”, wyrażając jednocześnie nadzieję, że w kolejnych latach realizowane będą przez PCPR nowe projekty z udziałem mieszkańców Powiatu Górowskiego.
W dalszej kolejności Starosta Górowski i kierownik PCPR dokonali uroczystego wręczenia uczestnikom projektu listów gratulacyjnych oraz zaświadczeń ukończenia udziału w projekcie. Uczestnicy projektu uhonorowani zostali otrzymując sprzęt do rehabilitacji w warunkach domowych.
Spotkanie miało wymiar szczególnie uroczysty, uczestnicy projektu podziękowali za udział w projekcie, za podejmowanie takich działań, które bezpośrednio kierowane są do mieszkańców powiatu oraz za pracę socjalną. Wyrazili ogromne zadowolenie z zajęć w których uczestniczyli w trakcie projektu oraz za przekazaną wiedzę. Uczestnicy byli zgodni w swych opiniach przedstawionych w ankietach, iż projekt cechowała dobrana i ciekawa tematyka, wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny oraz, że udział w projekcie przyczynił się do zwiększenia poczucia własnej wartości, poprawy kondycji psychicznej i fizycznej oraz podniesienia kompetencji na wielu płaszczyznach.
Kierownik PCPR podziękowała uczestnikom za udział w projekcie, za słowa uznania, szacunku i życzliwości „Szczególnie cieszy nas aktywny udział Państwa w naszym projekcie co w ogromnej mierze wpłynęło na sukces tego projektu i na osiągnięte efekty. Ludzie, którzy osiągają zamierzone rezultaty są z siebie zadowoleni i my z pewnością należymy do grupy tych osób”.
W projekcie zastosowano 3 instrumenty wsparcia: aktywizację zdrowotną, edukacyjną i społeczną w ramach których odbyły się:
1. Spotkanie promujące projekt i jednostkę.
2. Zajęcia rehabilitacyjne w ośrodku rehabilitacyjnych w Mielnie, które są skuteczną formą aktywizacji zdrowotnej związaną z odpoczynkiem, podnoszącą sprawność fizyczną i psychiczną, umożliwiającą kontakt z przyrodą, jak również niwelującą skutki niepełnosprawności.
3. Zespół ćwiczeń fizycznych usprawniających psychoruchowo – ćwiczenia grupowe, a w niektórych przypadkach indywidualne (czynne, aktywizujące, ogólnousprawniające, kondycyjne, integrujące grupę, oddechowe, rozluźniające), dostosowane do rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
4. Zajęcia podnoszące umiejętności podstawowej obsługi komputera i stron internetowych. Niektórzy uczestnicy nabyli, a niektórzy udoskonalili posiadane już umiejętności obsługi komputera.
5. Zajęcia warsztatowe wyjazdowe w Karpaczu Trening kompetencji społeczno – zawodowych. Zajęcia zmierzały do udoskonalenia umiejętności na płaszczyźnie społecznej i zawodowej oraz podniesienia poziomu asertywności.
6. Poradnictwo specjalistyczne- 3 bloki tematyczne na których poruszane były zagadnienia:
1) Prelekcja – Choroba niedokrwienna serca i jej czynniki ryzyka,
2) Prelekcja – rehabilitacja społeczna w kontekście zmieniających się przepisów prawa: aktywny samorząd, nowe zasady wydawania kart parkingowych.
3) Prelekcja – ulgi rehabilitacyjne, czyli jak dokonywać odliczeń od dochodu wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
4) Emisja filmu „Chce się żyć”,
5) Emisja filmu „Wiem więcej, mogę więcej, czyli jak działa orzeczenie o niepełnosprawności w Polsce.”
6) Emisja filmu „Sprawni w pracy”,
Prelekcje i emisje filmów to wyraz sprzeciwu Realizatorów projektu na negatywne postrzeganie osób niepełnosprawnych w naszym środowisku oraz zmianę świadomości mentalnościowych tkwiących w głowach ludzi zdrowych, która jest barierą dla osób niepełnosprawnych i utrudnia im realizowanie się na płaszczyźnie społecznej i zawodowej oraz pogłębia problem braku akceptacji samego siebie. Największe zainteresowanie projektem wykazali mieszkańcy Gminy Góra, z której uczestniczyło 21 osób, następnie z Gminy Niechlów 6 osób, z Gminy Wąsosz 5 osób oraz z Gminy Jemielno 4 osoby.
Na zakończenie odbył się uroczysty obiad. Projekt skierowany był do 36 mieszkańców powiatu górowskiego kobiet i mężczyzn, posiadających status osoby niepełnosprawnej w wieku od 15 do 64 roku życia.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zaprasza mieszkańców powiatu górowskiego do udziału w II części VII edycji projektu, która rozpocznie się już z początkiem stycznia 2015r.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego
Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji
Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie
Informacje o artykule
Zredagował(a): | Redakcja |
---|---|
Data powstania: | 10.12.2014 14:37 |
Data ostatniej modyfikacji: | 10.12.2014 14:54 |
Liczba wyświetleń: | 1771 |