pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Bożeny
Drogomira

22

grudzien

PWŚCPSN
1      1
2 2 3 4 5 6 7 8
3 9 10 11 12 13 14 15
4 16 17 18 19 20 21 22
5 23 24 25 26 27 28 29
6 30 31      

„Uwolnij rozum od barier”

20.03.2015 11:19

W dniu 10 marca 2015r. w sali kinowej w Domu Kultury w Górze odbyła się I część Poradnictwa specjalistycznego zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze w ramach projektu systemowego Mit a prawda – łamiemy bariery i stereotypy współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Spotkanie prowadziła Kierownik PCPR Bożena Merta, witając w sposób szczególny uczestników projektu z 2015 roku oraz absolwentów projektu 2008 - 2014 przybyłych na spotkanie ze współmałżonkami i członkami rodzin.

W spotkaniu uczestniczył Starosta Górowski Piotr Wołowicz, który podziękował za zorganizowanie kolejnego poradnictwa z udziałem mieszkańców powiatu, w którym ma przyjemność uczestniczyć i od kilku lat spotykać się ze społecznością lokalną podczas zajęć realizowanych w projekcie. W sposób szczególny zwrócił się do uczestniczących w spotkaniu dziękując za tak liczną obecność i udział we wszystkich edycjach projektu, który jest bardzo pożyteczny, ponieważ jak widać mieszkańcy odbierają go z ogromnym zadowoleniem. Podziękował również realizatorom za przygotowanie tego projektu, który realizują z ogromną pasją. Starosta Górowski wyraził nadzieję, iż w najbliższym czasie jednostka rozpocznie realizację nowej edycji projektu wspierającej mieszkańców społeczności lokalnej.

Kierownik PCPR nawiązała, iż nie jest dziełem przypadku, że w programie tego spotkania zaplanowana została emisja filmu francuskiego „Nietykalni”, bowiem film udowadnia, że to strach jest największą niepełnosprawnością, ukazując historię człowieka, która wydarzyła się naprawdę. Sparaliżowany milioner, który nie jest w stanie nic zrobić samodzielnie zatrudnia do opieki młodego mężczyznę z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Film jest bezpretensjonalny i szczery, bo ukazuje nam zderzenie się dwóch światów, w wyniku czego wywiązuje się szczera przyjaźń pomiędzy człowiekiem, który nie musi dokonywać wyboru, bo ma zarówno zdrowie, jak i pieniądze i nagle w jednej chwili jego życie zmienia się, ponieważ na skutek wypadku, któremu uległ nie może wykonywać żadnych czynności samodzielnie, a człowiekiem, który nie ma nic i nagle zyskuje pracę, która wymaga od niego zaangażowania się w całodobową opiekę nad człowiekiem niepełnosprawnym, przed którą ma wielkie obawy i wątpliwości, ale podejmuje się tego wyzwania i zaczyna egzystować na wysokim poziomie.

Poradnictwo to kontynuacja działań i kampanii, którą PCPR rozpoczęło w 2008 roku, by zmieniać świadomość społeczności lokalnej w postrzeganiu osób niepełnosprawnych. Wiele się już w tym zakresie zmieniło, ale mamy świadomość, iż wiele jest jeszcze do zrobienia, dlatego też poprzez nasze dalsze działania chcemy spełnić oczekiwania mieszkańców powiatu likwidując przede wszystkim bariery mentalne te tkwiące w ludzkich głowach i uświadomić wszystkim, że każdy może kiedyś być niepełnosprawnym, jak również uświadomić, co tak naprawdę w życiu człowieka jest najważniejsze.

Na zakończenie spotkania Kierownik PCPR podziękowała wszystkim za tak liczny udział w spotkaniu, który jest wyrazem akceptacji działań podejmowanych w projekcie.

Gdyby każdy miał to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny………”

 

Projekt dotyczy Priorytetu VII Promocja  integracji społecznej,

działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji,

poddziałanie 7.1.2  Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 20.03.2015 11:19
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 1988
Drukuj Stworz PDF