pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Marii
Marzeny

26

kwiecień

PWŚCPSN
1 1 2 3 4 5 6 7
2 8 9 10 11 12 13 14
3 15 16 17 18 19 20 21
4 22 23 24 25 26 27 28
5 29 30      

Zespół ćwiczeń fizycznych usprawniających psychoruchowo

26.05.2015 12:13

Zespół ćwiczeń fizycznych usprawniających psychoruchowo, to kolejna forma wsparcia zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze w ramach projektu Mit a prawda- łamiemy bariery i stereotypy.  

Zajęcia odbywały się od 11.05.2015r. do 15.05.2015r. na terenie Hali w Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Górze, a przeprowadził je fizjoterapeuta Krystian Lipowczyk.

Fizjoterapeuta każdy dzień zajęć rozpoczynał pogadanką dotyczącą zagadnień z zakresu usprawnienia narządu ruchu, układu krążenia, schorzeń neurologicznych i innych dysfunkcji będących następstwem tych schorzeń. Prowadzący zajęcia poruszył następującą tematykę:

1) choroby układu krążenia oraz aktywność fizyczna u chorych na choroby układu krążenia

2) NORDIC WALKING – prezentacja i pogadanka,

3) aktywność fizyczna u chorych ze zwyrodnieniowym zapaleniem stawów,

4) aktywność fizyczna u chorych z chorobami układu nerwowego – udar mózgu,

5) aktywność fizyczna u chorych na nowotwory – rak piersi.

Rozpoczynając zajęcia fizjoterapeuta uwzględnił przeciwwskazania zdrowotne dobierając w odpowiedni sposób ćwiczenia, aby odniosły pożądany skutek. Przeprowadził ćwiczenia fizyczne: ogólnousprawniające, oddechowe, ćwiczenia przy użyciu sprzętu – mat, dysków równoważnych, lasek gimnastycznych, gum do ćwiczeń, ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, trening obwodowy ukierunkowany na ćwiczenia ogólnousprawniające, relaksujące w formie treningu autogennego wg Shultza.

Były to ćwiczenia grupowe, a w niektórych przypadkach indywidualne dostosowane do rodzaju i stopnia niepełnosprawności, których celem było poprawa stanu zdrowia, samopoczucia i integracja grupy, nabywanie właściwej postawy oraz wsparcie uczestników w akceptowaniu swojej niepełnosprawności przy użyciu sprzętu z zastosowaniem najszerszej gamy form i technik rehabilitacji.

Realizator projektu PCPR zapewniło uczestnikom projektu materiały dydaktyczne w formie sprzętu do wykonywania ćwiczeń, które po zrealizowanych zajęciach zostaną wykorzystane przez uczestników projektu w życiu codziennym do rehabilitacji w warunkach domowych.

W badaniach ankietowych przeprowadzonych wśród uczestników projektu, fizjoterapeuta otrzymał najwyższą  ocenę. Uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że w sposób bardzo przystępny przekazał swoją szeroką wiedzę .Odpowiedział na wszystkie nurtujące pytania dotyczące schorzeń i następstw z nimi związanych, a także udzielił porady. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z zajęć i stwierdzili, że ćwiczenia wykonywane na zespole ćwiczeń podniosły ich sprawność i kondycję fizyczną. Wysoka ocena wskazuje na pełen profesjonalizm trenera.

Po zakończonych zajęciach jesteśmy bogatsi o bardzo wiele informacji i praktyczną wiedzę. Rzetelność i kompetencje fizjoterapeuty pozwalały czerpać maksymalną satysfakcję z udziału w zajęciach nie tylko uczestnikom, ale również Realizatorowi- pracownikom PCPR, którzy monitorowali zajęcia, co z pewnością przyczyni się do osiągnięcia zamierzonych w projekcie przez PCPR rezultatów.

Obecnie uczestnicy przygotowują się do III bloku tematycznego poradnictwa specjalistycznego zamykającego edycję całego projekt.

 

Projekt dotyczy Priorytetu VII Promocja  integracji społecznej,

działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji,

poddziałanie 7.1.2  Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 26.05.2015 12:13
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 1816
Drukuj Stworz PDF