pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Ady
Jana

10

styczeń

PWŚCPSN
1  1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31   

Dzień Białej Laski

18.10.2021 09:37

Dzień Białej Laski

„Człowiek to nie tylko oczy, Człowiek to przede wszystkim serce, bo sercem widzi się lepiej, bo sercem widzi się więcej…. „

 

Z okazji Dnia Białej Laski w dniu  14 października br  odbyła się uroczystość  Koło Związku Niewidomych w Górze. Gospodarzem uroczystości była Prezes Koła  Maria Tylicka.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wicestarosta Górowski Andrzej Rogala,  w imieniu Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz- Sekretarz Tadeusz Otto, w imieniu Burmistrza Wąsosza Pawła Niedźwiedzia- Aneta Krawczyk Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Wąsoszu, w imieniu Wójt Gminy Jemielno Anity Sierpowskiej- Sekretarz  Wojciech Kuryłło, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze Edyta Lisiecka- oraz Redaktor Naczelna Przeglądu Górowskiego –Elżbieta Maćkowska. Okręg Dolnośląski Koła Związku Niewidomych reprezentowała członek Marzena Limonik.

Spotkanie rozpoczęło się pięknym występem muzycznym Zespołu Wokalnego działającego  przy Domu Kultury w Górze .   

Uroczystość prowadziła kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie  w Górze Bożena Merta witając przybyłych na spotkanie gości, a  w sposób szczególny i serdeczny  członków Koła. Nawiązała do początków obchodów Dnia Białej Laski, symbolizującego wynalazek angielskiego fotografa z 1921 roku, który zwykłą laskę pomalował na biało, by stać się bardziej widocznym na ulicy. Zrobił to z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Dla upamiętnienia dzień ten w 1964 roku wpisano na stałe w kalendarz pod datą 15 października i uznano Świętem Osób Niewidomych i Niedowidzących. W Polsce święto obchodzone jest od 1993 roku. Święto  wpisane jest również w kalendarz ważnych wydarzeń w powiecie górowskim. Historia Białej Laski pielęgnowana jest przez Zarząd Koła Niewidomych  w Górze poprzez podejmowanie działań utwierdzających w przekonaniu, że każdy z nas będzie kiedyś starszy i że każdy z nas może być niepełnosprawny. Biała Laska ma już 100 lat i trudno bez niej żyć. Mały przedmiot, a mówią o niej ludzie na całym świecie. 

 Wszyscy obecni na uroczystości mieli również okazję obejrzeć i wysłuchać ciekawej prezentacji przygotowanej przez Iwonę Stankiewicz – Przewodniczącego Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych- pracownika socjalnego PCPR ukazującą wydarzenia z działalności Koła Związku Niewidomych w Górze, członków Koła jak również przyjaciół Koła, którzy wspierają słowem i czynem.   Prezes Koła Maria Tylicka  podziękowała wszystkim gościom za przybycie oraz  za okazywane wsparcie  i życzliwość, podkreślając ogromną rolę władz samorządowych, a następnie przedstawiła  bogatą i cenną historię Koła.  Wicestarosta Górowski Andrzej Rogala w imieniu Starosty Górowskiego Urszuli Szmydyńskiej oraz Zarządu Powiatu Górowskiego   wyraził szacunek dla wszystkich członków Koła, Pani Prezes za trud  włożony w działalność Stowarzyszenia, winszował aktywnego  i efektywnego działania i  przekazał na ręce Prezes Koła Mari Tylickiej najserdeczniejsze życzenia, list gratulacyjny i słodki upominek.  Do życzeń dołączyli się pozostali goście.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotował  Domu Kultury  w Górze. 

Na zakończenie Prezes Koła Maria Tylicka zaprosiła wszystkich na poczęstunek.

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 18.10.2021 09:37
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 457
Drukuj Stworz PDF
 
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem