Zakończenie zadań zatwierdzonych w harmonogramie
30.01.2012 11:38Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zakończyło realizację zadań zatwierdzonych w harmonogramie projektu systemowego „ Mit, a prawda-łamiemy bariery i stereotypy” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII – promocja integracji społecznej, działanie 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
Wniosek o płatność przeszedł pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną w Dolnośląskim Urzędzie Pracy w Wałbrzychu oraz Urzędzie Marszałkowskim i PCPR w Górze otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego 196154,93 dofinansowania ze środków unijnych. Łączna wartość projektu to kwota 221831,93 w tym udział własny 23677,00. Projekt skonstruowano tak, by wkładem własnym były środki pochodzące ze środków PFRON. Nie powoduje to obciążenia budżetu jednostki.
W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:
- Spotkanie promujące projekt i jednostkę, które odbyło się 19.06.2008r. W Spotkaniu tym uczestniczyło 60 osób: uczestnicy projektu, wśród gości obecni byli Przewodniczący Rady Powiatu w Górze, Starosta Górowski, Radni Rady Powiatu w Górze oraz przedstawiciele jednostek zajmujących się problemami społecznymi.
W ramach aktywnej integracji PCPR w Górze zorganizowało zadania z zakresu aktywizacji edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej obejmujące:
1) szkolenie podnoszące umiejętności obsługi komputera i stron internetowych, które przeprowadzono od 04 08.2008 do 26.08.2008. Niektórzy uczestnicy nabyli, a niektórzy udoskonalili umiejętności obsługi komputera.
2) badania i konsultacje specjalistyczne- zorganizowano uczestnikom konsultacje kardiologiczne i reumatologiczne w dniach: 12.09.2008, 18.09.2008, 19.09.2008. Badania przeprowadzono w gabinecie lekarskim znajdującym się w PCPR. Otrzymane informacje o stanie zdrowia oraz zalecenia uczestnicy wykorzystają w dalszym procesie leczenia.
3) zajęcia rehabilitacyjne w Pomorskim Centrum Rehabilitacji „ Panorama Morska w Jarosławcu od dnia 27.09.2008 do 10.10.2008r. Każdemu uczestnikowi zlecono i zastosowano indywidualnie zabiegi odpowiednie do rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Pobyt na zajęciach rehabilitacyjnych poprawił kondycję fizyczną i psychiczną uczestników projektu. Ośrodek ten zapewnił osobom niepełnosprawnym odpowiednie warunki dla rehabilitacji społecznej , leczniczej, aktywną integrację , dysponując profesjonalną bazą rehabilitacyjną oraz wyspecjalizowaną kadrę medyczną , rehabilitacyjną i animatorów kultury .
4) konferencja „ Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych” – pierwszy blok tematyczny , która odbyła się 04.11.2008r. Podczas konferencji prelegenci przedstawili uczestnikom możliwości aktywizacji zdrowotnej i zawodowej w powiecie górowskim, katalog usług finansowanych ze środków PFRON oraz działania podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych przez instytucje i organizacje pozarządowe. W konferencji uczestniczyło 116 osób: uczestnicy projektu, osoby niepełnosprawne Przewodniczący Rady Powiatu w Górze , Starosta Górowski, Radni Rady Powiatu w Górze, radni z poszczególnych gmin , dyrektorzy i kierownicy jednostek gminnych i powiatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i pracownicy PCPR.
5) szkolenie podnoszące kompetencje życiowe i umiejętności zawodowe obejmujące doradztwo zawodowe ( podstawowe zasady tworzenia dokumentów aplikacyjnych, wskazanie możliwości podjęcia zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne i autoprezentację ( moc pierwszego wrażenia, autoprezentację w kontakcie z pracodawcą, bariery komunikacyjne w kontakcie z pracodawcą, znaczenie aktywnego słuchania). Szkolenie odbyło się dnia 13.11.2008r.
6) konferencja „ ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych –drugi blok tematyczny – temat konferencji to rehabilitacja osób niepełnosprawnych połączona z prezentacją multimedialną projektu i uroczystym zakończeniem projektu, która odbyła się 21.11.2008r. Na uroczystości obecni byli: uczestnicy projektu, Przewodniczący Rady Powiatu w Górze i Starosta Górowski. Podczas uroczystości uczestnicy otrzymali zaświadczenia ukończenia udziału w projekcie.
Realizacja tego projektu to ogromny sukces dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze, ponieważ wykorzystując środki unijne jednostka poszerzyła zakres wykonywanych usług wykonując nie tylko zadania narzucone przez ustawodawcę, ale wykonuje dodatkowe zadania wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym.
Poprzez ciągły monitoring i regularne ogłoszenia w mediach i na stronach internetowych promowano nie tylko jednostkę, ale również powiat górowski, a dobra informacja to podstawa sprawnego funkcjonowania.
Realizacja tego projektu przyczyniła się do poprawy stanu zdrowia uczestników, zniwelowania niepełnosprawności, zwiększenia poziomu asertywności i motywacji, zwiększenia możliwości radzenia sobie w rozwiązywaniu problemów, zwiększenia kultury osobistej i aktywności w kontaktach interpersonalnych.
Beneficjentami projektu było 30 osób niepełnosprawnych z powiatu górowskiego niepozostających w zatrudnieniu, będących w wieku aktywności zawodowej i korzystających ze świadczeń Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze ( kobiet i mężczyzn) w wieku od 40 do 60 roku życia. Obecnie jednostka przygotowuje się do realizacji kolejnego projektu.
Projekt współfinansowany jest ze środków
Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Informacje o artykule
Zredagował(a): | |
---|---|
Data powstania: | 30.01.2012 11:38 |
Data ostatniej modyfikacji: | 23.01.2014 12:05 |
Liczba wyświetleń: | 1702 |