pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Bożeny
Drogomira

22

grudzien

PWŚCPSN
1      1
2 2 3 4 5 6 7 8
3 9 10 11 12 13 14 15
4 16 17 18 19 20 21 22
5 23 24 25 26 27 28 29
6 30 31      

Zakończenie zadań zatwierdzonych w harmonogramie

30.01.2012 11:38

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zakończyło realizację zadań zatwierdzonych w harmonogramie projektu systemowego „ Mit, a prawda-łamiemy bariery i stereotypy”  w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII – promocja integracji społecznej, działanie 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, poddziałanie  7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

 

Wniosek o płatność przeszedł pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną w Dolnośląskim Urzędzie Pracy w Wałbrzychu oraz Urzędzie Marszałkowskim  i PCPR w Górze otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego 196154,93 dofinansowania ze środków unijnych. Łączna wartość projektu to kwota 221831,93 w tym udział własny 23677,00. Projekt skonstruowano tak, by wkładem własnym były środki pochodzące ze środków PFRON. Nie powoduje to obciążenia budżetu jednostki. 

 

W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:

  1. Spotkanie promujące projekt i jednostkę, które odbyło się 19.06.2008r. W Spotkaniu tym uczestniczyło 60 osób: uczestnicy projektu, wśród gości obecni byli  Przewodniczący Rady Powiatu w Górze, Starosta Górowski, Radni Rady Powiatu w Górze oraz przedstawiciele jednostek zajmujących się problemami społecznymi.

W ramach aktywnej integracji PCPR w Górze zorganizowało zadania z zakresu aktywizacji edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej obejmujące:
1)      szkolenie podnoszące umiejętności obsługi komputera i stron internetowych, które przeprowadzono od 04 08.2008 do 26.08.2008. Niektórzy uczestnicy nabyli, a niektórzy  udoskonalili umiejętności obsługi komputera.
2)      badania i konsultacje specjalistyczne- zorganizowano uczestnikom konsultacje kardiologiczne i reumatologiczne w dniach: 12.09.2008, 18.09.2008, 19.09.2008. Badania przeprowadzono w gabinecie lekarskim znajdującym się w PCPR. Otrzymane informacje o stanie zdrowia oraz zalecenia uczestnicy wykorzystają w dalszym procesie leczenia.
3)  zajęcia rehabilitacyjne w Pomorskim Centrum Rehabilitacji „ Panorama  Morska w Jarosławcu  od dnia 27.09.2008 do 10.10.2008r. Każdemu uczestnikowi zlecono i zastosowano indywidualnie zabiegi  odpowiednie do rodzaju i stopnia niepełnosprawności.   Pobyt na zajęciach rehabilitacyjnych poprawił kondycję fizyczną i psychiczną uczestników projektu. Ośrodek ten zapewnił osobom niepełnosprawnym odpowiednie warunki dla rehabilitacji społecznej , leczniczej,  aktywną integrację , dysponując profesjonalną bazą rehabilitacyjną oraz wyspecjalizowaną kadrę medyczną , rehabilitacyjną i animatorów kultury .
4)   konferencja „ Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych” – pierwszy blok tematyczny , która odbyła się 04.11.2008r. Podczas konferencji prelegenci przedstawili uczestnikom możliwości aktywizacji zdrowotnej i zawodowej w powiecie górowskim, katalog usług finansowanych ze środków PFRON oraz działania podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych przez instytucje i organizacje pozarządowe. W  konferencji uczestniczyło 116 osób: uczestnicy projektu, osoby niepełnosprawne Przewodniczący Rady Powiatu w Górze , Starosta Górowski, Radni Rady Powiatu w Górze, radni z poszczególnych gmin , dyrektorzy i kierownicy jednostek gminnych i powiatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i pracownicy PCPR.
5) szkolenie podnoszące kompetencje życiowe i umiejętności zawodowe obejmujące doradztwo zawodowe ( podstawowe zasady tworzenia dokumentów aplikacyjnych, wskazanie możliwości podjęcia zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne i autoprezentację ( moc pierwszego wrażenia, autoprezentację w kontakcie z pracodawcą, bariery komunikacyjne w kontakcie z pracodawcą, znaczenie aktywnego słuchania). Szkolenie odbyło się dnia 13.11.2008r.
6)     konferencja „ ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych –drugi  blok tematyczny – temat konferencji to rehabilitacja osób niepełnosprawnych połączona z prezentacją multimedialną projektu i uroczystym zakończeniem projektu, która odbyła się 21.11.2008r. Na  uroczystości obecni byli: uczestnicy projektu, Przewodniczący Rady Powiatu w Górze i Starosta Górowski. Podczas uroczystości uczestnicy otrzymali zaświadczenia ukończenia udziału w projekcie.

Realizacja tego projektu to ogromny sukces dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze, ponieważ wykorzystując środki unijne jednostka poszerzyła zakres wykonywanych usług wykonując nie tylko zadania narzucone przez ustawodawcę, ale wykonuje dodatkowe zadania wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym.

Poprzez ciągły monitoring i regularne ogłoszenia w mediach i na stronach internetowych promowano nie tylko jednostkę, ale również powiat górowski, a dobra informacja to podstawa sprawnego funkcjonowania.

Realizacja tego projektu przyczyniła się do poprawy stanu zdrowia uczestników, zniwelowania niepełnosprawności, zwiększenia poziomu asertywności i motywacji, zwiększenia możliwości radzenia sobie w rozwiązywaniu problemów, zwiększenia kultury  osobistej i aktywności w kontaktach interpersonalnych.

            Beneficjentami projektu było 30 osób niepełnosprawnych z powiatu górowskiego niepozostających w zatrudnieniu, będących w wieku aktywności zawodowej i korzystających ze świadczeń Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze ( kobiet i mężczyzn) w wieku od 40 do 60 roku życia. Obecnie jednostka przygotowuje się do realizacji kolejnego projektu.

 

 

 Projekt współfinansowany jest ze środków
 Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Informacje o artykule

Zredagował(a):
Data powstania: 30.01.2012 11:38
Data ostatniej modyfikacji: 23.01.2014 12:05
Liczba wyświetleń: 1702
Drukuj Stworz PDF