pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Bożeny
Drogomira

22

grudzien

PWŚCPSN
1      1
2 2 3 4 5 6 7 8
3 9 10 11 12 13 14 15
4 16 17 18 19 20 21 22
5 23 24 25 26 27 28 29
6 30 31      

Konferencja dla niepełnosprawnych

30.01.2012 12:25

 

Realizując projekt systemowy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zorganizowało w dniu 06 października 2009r. w Domu Kultury w Górze konferencję „Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych" dla uczestników projektu Mit a prawda - łamiemy bariery i stereotypy.

 

                Podczas konferencji przedstawiono działania, możliwości podejmowane przez instytucje i organizacje pozarządowe, w tym działania podejmowane przez powiat i gminę, które ułatwiają osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie.

                W konferencji udział wzięli uczestnicy projektu - 36 osobowa grupa osób niepełnosprawnych z powiatu górowskiego, rodzice dzieci niepełnosprawnych, osoby niepełnosprawne, uczestnicy projektu z 2008 roku, Starosta Górowski Beata Pona, Radni Rady Powiatu w Górze, przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, powiatowej społecznej rady ds. osób niepełnosprawnych, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu i gmin, przedstawiciele samorządu gminnego oraz zaproszeni goście - prelegenci. W konferencji wzięło udział 178 osób.

                Niepełnosprawność dotyczy każdego z nas, dlatego też podczas konferencji przedstawiono możliwości aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych podejmowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. „Turystyka też jest sposobem na aktywizację" - udowodnił przedstawiciel Marszałka - Andrzej Mańkowski - Dyrektor ds. Wydziału Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. „ Każdy z nas będzie kiedyś stary i niepełnosprawny, ale starość wcale nie musi być szara i smutna" - podejmował w swym wystąpieniu Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej we Wrocławiu - Piotr Klag. Osoby starsze rzadko uczestniczą w życiu społecznym, dlatego warto wspierać samodzielność seniorów.

                Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania przedstawiła w swym wystąpieniu kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze Edyta Lisiecka.

Nie zawsze pomoc środowiskowa jest wystarczająca, ponieważ różne są stany i przyczyny niepełnosprawności i wtedy osoba wymaga całodobowej opieki, którą zapewnia powiat w formie pomocy instytucjonalnej , którą przedstawił w swym wystąpieniu Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc stowarzyszeń - udowodniła w swym wystąpieniu Wiceprezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Małgorzata Gorący. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze od lat współpracuje z sejmikiem, a efektem tej współpracy jest sprzęt pozyskany do wypożyczalni funkcjonującej przy PCPR.

                Źródła i zasady finansowania zadań osobom niepełnosprawnym przedstawiła w swym wystąpieniu Dyrektor Wrocławskiego Zakładu Aktywizacji Zawodowej Ewa Wójcik. Ponadto swoją obecnością na konferencji zaszczycili nas Przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu Piotr Milczanowski oraz Danuta Orzeszyna przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

                Starosta Górowski Beata Pona w swym wystąpieniu podziękowała prelegentom, instytucjom wykonującym zadania z zakresu pomocy społecznej  za współpracę, współdziałanie w zakresie rozwiązywania problemów społecznych, podkreślając, że konferencja i podejmowane działania zmieniły świadomość społeczną w postrzeganiu osób niepełnosprawnych i likwidują bariery nie tylko architektoniczne, ale co ważniejsze świadomość społeczną w postrzeganiu osób niepełnosprawnych.

                Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze na co dzień spotyka osoby niepełnosprawne - pomagając im na miarę możliwości i kompetencji. Osoba niepełnosprawna ma takie same potrzeby jak osoba pełnosprawna, ale ma również dodatkowe potrzeby wynikające z niepełnosprawności, a do tego dochodzi bezradność rodziny, opiekunów wobec takich problemów. Dlatego inicjatywa takich konferencji jest bardzo potrzebna o czym świadczy również frekwencja uczestniczących w niej niepełnosprawnych osób, która przeszła oczekiwania PCPR w Górze.


Konferencja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Informacje o artykule

Zredagował(a):
Data powstania: 30.01.2012 12:25
Data ostatniej modyfikacji: 30.01.2012 12:25
Liczba wyświetleń: 1885
Drukuj Stworz PDF