Uroczyste zakończenie projektu w PCPR w Górze
30.01.2012 15:06Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zakończyło realizację kolejnego projektu systemowego Mit a prawda-łamiemy bariery i stereotypy. W dniu 6 grudnia br. w sali bankietowej Restauracji Magnolia w Górze odbyło się ostatnie spotkanie z uczestnikami projektu. Spotkanie miało charakter wyjątkowy ponieważ połączone było z uroczystym zakończeniem IV już edycji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej.
W pierwszej części spotkania odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczestników projektu podczas którego pracownicy PCPR przeprowadzili pogadankę na temat znaczenia sprzętu rehabilitacyjnego w łagodzeniu skutków niepełnosprawności w codziennym życiu.
W drugiej części odbyło się uroczyste zakończenie projektu. W uroczystości udział wzięli: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Górze Jerzy Pala, radni Rady Powiatu oraz członkowie Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Kierownik PCPR-koordynator projektu przedstawiła przybyłym na spotkanie gościom działania podejmowane w projekcie. W dalszej kolejności Wiceprzewodniczący Rady i Kierownik PCPR dokonali uroczystego wręczenia uczestnikom projektu zaświadczeń ukończenia udziału w projekcie. Każdy z uczestników uhonorowany został otrzymując sprzęt do rehabilitacji, który wspomaga proces leczenia oraz materiały dydaktyczne na temat rehabilitacji w warunkach domowych. Spotkanie miało wymiar wyjątkowo uroczysty. Uczestnicy projektu podziękowali realizatorom projektu za udział w projekcie, za udzielone formy wsparcia, za pracę socjalną , wyrazili swoje ogromne zadowolenie z zajęć w których uczestniczyli w trakcie projektu wręczając na ręce kierownika PCPR album wykonany własnoręcznie, który zawiera dokumentację zdjęciową ukazującą przebieg projektu.
Projekt skierowany był do 30 mieszkańców powiatu górowskiego ( 20 kobiet i 10 mężczyzn) posiadających status osoby niepełnosprawnej w wieku od 26 do 64 roku życia nieaktywnych zawodowo. Cel projektu zgodny jest założeniami Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Górowskim. PCPR zastosowało 3 instrumenty wsparcia dla każdego uczestnika:1) Aktywizację zdrowotną -w ramach której odbyły się tygodniowe zajęcia rehabilitacyjne w Specjalistycznym Ośrodku Rehabilitacyjnym „ Mazowsze „ w Łebie.2) Aktywizację edukacyjną- w ramach której zorganizowano zajęcia podnoszące umiejętności obsługi komputera i stron internetowych . Zajęcia odbywały się w 2 grupach po 50 godzin dla każdego uczestnika.
3) Aktywizację społeczną- w ramach której odbyły się dwudniowe wyjazdowe zajęcia warsztatowe na temat „Podnoszenia kompetencji życiowych i umiejętności społeczno-zawodowych”. W dalszej kolejności poradnictwo specjalistyczne- 2 konferencje na temat ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych z udziałem Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych – Jarosława Dudy. W ramach tego instrumentu PCPR opracowało przewodnik osoby niepełnosprawnej , który zawiera podstawowe informacje dotyczące ulg i uprawnień osoby niepełnosprawnej. Celem przewodnika jest również przedstawienie istoty pomocy społecznej w samorządzie powiatowym. Przewodnik dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych.
Największe zainteresowanie projektem wykazali mieszkańcy Gminy Góra, z której w projekcie uczestniczyło 24 osoby, w dalszej kolejności mieszkańcy Gminy Wąsosz z której uczestniczyło 3 osoby, następnie Gmina Niechlów 2 osoby i Gmina Jemielno 1 osoba. Ogólna wartość projektu to kwota 181174,00 zł. Największym osiągnięciem tego projektu nie jest pozyskana kwota dofinansowania, ale zadowolenie uczestników i osiągnięte rezultaty : wysoka frekwencja uczestników podczas realizowanych zadań, zwiększone poczucie własnej wartości, poprawa kondycji psychicznej i fizycznej poprzez niwelowanie skutków niepełnosprawności, zwiększenie poziomu asertywności i motywacji oraz aktywność w kontaktach interpersonalnych. Dlatego też ważne jest wsparcie osób niepełnosprawnych poprzez działania uświadamiające, iż wszyscy jesteśmy równi bo przecież każdy z nas może być kiedyś niepełnosprawny.
Priorytetem tego projektu nie są pozyskane środki, ale człowiek, który jest celem samym w sobie. Wykorzystanie środków unijnych to inwestycja w człowieka, która jest niewątpliwe największym sukcesem tego projektu.Należy zaznaczyć, iż projekt PCPR od lat cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej .Realizacja projektu to duża odpowiedzialność i wyzwanie dla jednostki, ale też ogromna satysfakcja, ponieważ „ Im bardziej zabiegamy o pomyślność innych tym większe szczęście osiągamy sami”.
Kierownik PCPR Bożena Merta
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zaprasza mieszkańców Powiatu Górowskiego do udziału w V edycji projektu, rekrutacja uczestników rozpocznie się już w styczniu 2012 roku. Kryteria naboru określone będą w ogłoszeniu, które zamieszczone będzie w pierwszych dniach stycznia 2012 roku. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracjiPoddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centrum pomocy rodzinie
Informacje o artykule
Zredagował(a): | |
---|---|
Data powstania: | 30.01.2012 15:06 |
Data ostatniej modyfikacji: | 23.01.2014 11:54 |
Liczba wyświetleń: | 1877 |