pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Janusza
Marii

21

listopad

PWŚCPSN
1    1 2 3
2 4 5 6 7 8 9 10
3 11 12 13 14 15 16 17
4 18 19 20 21 22 23 24
5 25 26 27 28 29 30  

Uroczyste zakończenie projektu w PCPR w Górze

30.01.2012 15:06

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zakończyło realizację kolejnego projektu systemowego Mit a prawda-łamiemy bariery i stereotypy. W dniu 6 grudnia br. w sali bankietowej  Restauracji Magnolia w Górze  odbyło się ostatnie spotkanie z uczestnikami projektu. Spotkanie miało charakter wyjątkowy ponieważ połączone było z uroczystym zakończeniem IV już edycji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej.

 W pierwszej części spotkania odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczestników projektu podczas którego  pracownicy PCPR przeprowadzili pogadankę na temat znaczenia sprzętu rehabilitacyjnego w  łagodzeniu skutków niepełnosprawności w codziennym życiu.       

    W drugiej części odbyło się uroczyste zakończenie projektu. W uroczystości udział wzięli: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Górze Jerzy Pala, radni Rady Powiatu oraz członkowie Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Kierownik PCPR-koordynator projektu przedstawiła przybyłym na spotkanie gościom działania podejmowane w projekcie. W dalszej kolejności Wiceprzewodniczący Rady  i Kierownik PCPR dokonali uroczystego wręczenia uczestnikom projektu zaświadczeń ukończenia udziału w projekcie. Każdy z uczestników uhonorowany został otrzymując sprzęt do rehabilitacji, który wspomaga proces leczenia oraz materiały dydaktyczne na temat rehabilitacji w warunkach domowych. Spotkanie miało wymiar wyjątkowo uroczysty. Uczestnicy projektu podziękowali realizatorom projektu za udział w projekcie, za udzielone formy wsparcia, za pracę socjalną , wyrazili swoje ogromne zadowolenie z zajęć w których uczestniczyli w trakcie projektu  wręczając na ręce kierownika PCPR album wykonany własnoręcznie, który zawiera dokumentację zdjęciową ukazującą przebieg projektu.   

  Projekt skierowany był do 30 mieszkańców powiatu górowskiego ( 20 kobiet i 10 mężczyzn)  posiadających status osoby niepełnosprawnej w wieku  od 26 do 64 roku życia nieaktywnych zawodowo. Cel projektu zgodny jest założeniami Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Górowskim. PCPR zastosowało 3 instrumenty wsparcia dla każdego uczestnika:1) Aktywizację zdrowotną -w ramach której odbyły się tygodniowe zajęcia rehabilitacyjne w  Specjalistycznym Ośrodku Rehabilitacyjnym „ Mazowsze „ w Łebie.2) Aktywizację edukacyjną- w ramach której zorganizowano zajęcia podnoszące umiejętności obsługi komputera i stron internetowych . Zajęcia odbywały się w 2 grupach po 50 godzin dla każdego uczestnika.


3) Aktywizację społeczną- w ramach której odbyły się dwudniowe wyjazdowe zajęcia warsztatowe na temat „Podnoszenia kompetencji życiowych i umiejętności społeczno-zawodowych”. W dalszej kolejności poradnictwo specjalistyczne- 2 konferencje na temat ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych z udziałem Pełnomocnika Rządu  do Spraw Osób Niepełnosprawnych – Jarosława Dudy. W ramach tego instrumentu PCPR opracowało przewodnik osoby niepełnosprawnej , który zawiera podstawowe informacje dotyczące  ulg i uprawnień  osoby niepełnosprawnej. Celem przewodnika jest również przedstawienie istoty pomocy społecznej w samorządzie powiatowym. Przewodnik dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych.

       Największe zainteresowanie projektem wykazali mieszkańcy Gminy Góra, z której w projekcie uczestniczyło 24 osoby, w dalszej kolejności mieszkańcy Gminy Wąsosz z której uczestniczyło 3 osoby, następnie Gmina Niechlów 2 osoby i Gmina Jemielno 1 osoba. Ogólna wartość projektu to kwota 181174,00 zł. Największym osiągnięciem tego projektu nie jest pozyskana kwota dofinansowania, ale zadowolenie uczestników i osiągnięte rezultaty : wysoka frekwencja uczestników podczas realizowanych zadań, zwiększone poczucie własnej wartości, poprawa kondycji psychicznej i fizycznej poprzez niwelowanie skutków niepełnosprawności, zwiększenie poziomu asertywności i motywacji oraz aktywność w kontaktach interpersonalnych. Dlatego też ważne jest wsparcie osób niepełnosprawnych poprzez działania uświadamiające, iż wszyscy jesteśmy równi bo przecież każdy z nas może być kiedyś niepełnosprawny.

Priorytetem tego projektu nie są pozyskane środki, ale człowiek, który jest celem samym w sobie. Wykorzystanie środków unijnych to inwestycja w człowieka, która jest niewątpliwe największym sukcesem tego projektu.Należy zaznaczyć, iż projekt PCPR od lat cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej .Realizacja projektu to duża odpowiedzialność i wyzwanie dla jednostki, ale też  ogromna satysfakcja, ponieważ „ Im bardziej zabiegamy o pomyślność innych tym większe szczęście osiągamy sami”.  
                                                                                                            Kierownik PCPR                                                                                                                  Bożena Merta    


  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze  zaprasza mieszkańców Powiatu Górowskiego do udziału w V edycji projektu, rekrutacja uczestników rozpocznie się już  w styczniu 2012 roku. Kryteria naboru określone będą w ogłoszeniu, które zamieszczone będzie w pierwszych dniach stycznia 2012 roku.  Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracjiPoddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centrum pomocy rodzinie

 

Informacje o artykule

Zredagował(a):
Data powstania: 30.01.2012 15:06
Data ostatniej modyfikacji: 23.01.2014 11:54
Liczba wyświetleń: 1859
Drukuj Stworz PDF