Konferencja
14.02.2012 12:37
Konferencja " UWOLNIJ ROZUM OD BARIER"
W dniu 27.08.2007 r w hali "Arkadia" odbyła się konferencja " Uwolnij rozum od barier". W konferencji uczestniczyło około 100 osób: radni rady powiatu, radni rady gminy, przedstawiciele władz lokalnych, radny sejmiku dolnośląskiego, przedstawiciele organizacji pozarządowych, dyrektorzy szkół, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne.
Gospodarzem konferencji był Starosta Górowski Pani Beata Pona. Pani Starosta poruszyła problem niepełnosprawności czym jest niepełnosprawność? Co zostało już zrobione na rzecz niepełnosprawnych, a co jeszcze jest do zrobienia.Wśród prelegentów byli przedstawiciele z Wrocławia i Góry:
Sławomir Piechota - Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Rady Programowej Osób Niepełnosprawnych, który wspiera i inicjuje działania na rzecz niepełnosprawnych. Poseł mówił, że " trzeba się skupiać nad tym co osoby niepełnosprawne mogą zrobić, a nie czego nie mogą zrobić".
Tadeusz Krasoń Prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych mówił, że "przerażające dane dotyczące osób niepełnosprawnych sprawiają, że nie można bezczynnie się temu przyglądać:. Sejmik osób niepełnosprawnych od kilku lat realizuje program nie ma barier Dolny Śląsk" - kampania ta ma aktywizować osoby niepełnosprawne. Program ten przedstawił przedstawiciel z Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.
Andrzej Mańkowski Dyrektor Wydziału Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego mówił, że ; " żeby zrozumieć problemy osób niepełnosprawnych trzeba je najpierw poznać. Przedstawił referat na temat turystyki osób niepełnosprawnych.
Następnie głos zabrał Piotr Klag Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego . W swoim wystąpieniu poruszył problem starości w kontekście niepełnosprawności.
O tym , że osoby niepełnosprawne, mają te same problemy, co osoby pełnosprawne, ale też mają inne problemy wynikające z niepełnosprawności mówiła przewodnicząca Koła Niewidomych w Górze Maria Tylicka.
Problem niepełnosprawności wśród dzieci przedstawił Kierownik Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Jastrzębiej Florian Polowy. W swoim wystąpieniu przedstawił rehabilitację dzieci niepełnosprawnych w powiecie górowskim.
Dalej problem niepełnosprawności został rozwinięty przez Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Wąsoszu Wiesławę Stuczyk. W swoim referacie przedstawiła temat dotyczący kształcenie dzieci niepełnosprawnych.
O tym jakiej pomocy potrzebują osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, osoby którym rodzina i gmina nie może zapewnić opieki w miejscu zamieszkania mówił Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak. Przedstawił referat na temat pomocy instytucjonalnej osobom niepełnosprawnym.
Wystąpienia prelegentów zakończyła Danuta Orzeszyna Dyrektor dolnośląskiego oddziału PFRON przedstawiając system wsparcia osób niepełnosprawnych przez PFRON.
Na koniec podjęto dyskusje Starosta Górowski Pani Beata Pona podziękowała wszystkim za przybycie, a szczególnie prelegentom za wystąpienia. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze współuczestniczyło w zorganizowaniu tej konferencji. PCPR współpracuje z Wrocławskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, dzięki tej współpracy wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego funkcjonująca przy PCPR wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych. Staramy się zaspokoić potrzeby osób niepełnosprawnych lub też ograniczyć skutki tej niepełnosprawności poprzez oferowanie sprzętu.
Hasło konferencji ma odzwierciedlić nasze działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Frekwencja uczestników z dużym zadowoleniem przerosła oczekiwanie organizatorów. Im więcej będziemy mówić o niepełnosprawnych, tym bardziej zmienimy świadomość społeczną w postrzeganiu osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieje, że konferencja przyczyni się do nawiązania współpracy pomiędzy różnymi instytucjami i zaowocuje wieloma projektami. Dziękujemy prelegentom za przygotowanie i wygłoszenie referatu, a uczestnikom za udział w konferencji.
Informacje o artykule
Zredagował(a): | Redakcja |
---|---|
Data powstania: | 14.02.2012 12:37 |
Data ostatniej modyfikacji: | 14.06.2012 11:36 |
Liczba wyświetleń: | 1401 |