Prezentacja sprzętu pomocniczego
14.02.2012 13:11
Prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego dla osób niepełnosprawnych
W dniu 27.05.2008 r. w Domu Kultury w Górze odbyła się prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego dla osób niepełnosprawnych. Prezentacja ta, to kontynuacja kampanii, którą PCPR rozpoczął w ubiegłym roku, konferencją wakacyjną „Uwolnij Rozum od barier". Konferencja ta zainicjowała społeczną debatę o sytuacji osób niepełnosprawnych w powiecie górowskim.
W spotkaniu uczestniczyli: osoby niepełnosprawne, rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, Starosta Górowski p. Beata Pona,: przewodniczący rady powiatu p. Władysław Stanisławski, przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminnych i powiatowych, dyrektorzy i kierownicy jednostek wykonujących zadania na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie zapewnienia całodobowej opieki, pracy socjalnej, rehabilitacji, kształcenia, prowadzonej terapii, aktywizacji zawodowej, przedstawiciele organizacji pozarządowych, delegacja koła Związku Niewidomych, członkowie powiatowej - społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, sołtysi sołectw powiatu górowskiego, przedstawiciele firmy LAMAR z Wrocławia, którzy zaprezentowali sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny, dla osób niepełnosprawnych.
Niepełnosprawność jest jednym z największych problemów społecznych w powiecie górowskim. Potwierdzają to dane z Powiatowego Zespołu do Spraw orzekania o Niepełnosprawności w Górze. W ciągu roku, wydawanych jest 1400 orzeczeń o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności, w tym 250 osób to osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, które nie mogą samodzielnie poruszać się w środowisku, nie mogą samodzielnie funkcjonować, wymagają stałej i długotrwałej opieki osoby drugiej.
Różne są powody i przyczyny niepełnosprawności, mogą to być schorzenia neurologiczne, narządu wzroku, ruchu, które utrudniają, uniemożliwiają poruszanie się w środowisku, schorzenia psychiczne, które utrudniają wypełnianie ról społecznych, schorzenia mowy, słuchu, które utrudniają komunikację werbalną, schorzenia nowotworowe, z którymi tak ciężko się pogodzić i które tak trudno pokonać. Osoby niepełnosprawne mają te same potrzeby, co osoby pełnosprawne, ale mają również dodatkowe potrzeby wynikające z niepełnosprawności. Dla zaspakajania tych potrzeb stworzono odpowiedni system, mający na celu świadczenie odpowiednich usług specjalistycznych, a katalog tych usług przedstawili pracownicy PCPR.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze, na co dzień spotyka osoby niepełnosprawne. W niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym należy stosować metodę dopomagania, by wzmocnić w nich wiarę w możliwości intelektualne, by mogły uwierzyć w pokonanie własnych ograniczeń. Stąd też zrodził się pomysł tego spotkania.
Informacje o artykule
Zredagował(a): | Redakcja |
---|---|
Data powstania: | 14.02.2012 13:11 |
Data ostatniej modyfikacji: | |
Liczba wyświetleń: | 1564 |