pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Hugona
Piotra

29

kwiecień

PWŚCPSN
1 1 2 3 4 5 6 7
2 8 9 10 11 12 13 14
3 15 16 17 18 19 20 21
4 22 23 24 25 26 27 28
5 29 30      

Prezentacja sprzętu pomocniczego

14.02.2012 13:11

  

Prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego dla osób niepełnosprawnych

   W dniu 27.05.2008 r. w Domu Kultury w Górze odbyła się prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego dla osób niepełnosprawnych. Prezentacja ta, to kontynuacja kampanii, którą PCPR rozpoczął w ubiegłym roku, konferencją wakacyjną „Uwolnij Rozum od barier". Konferencja ta zainicjowała społeczną debatę o sytuacji osób niepełnosprawnych w powiecie górowskim.

W spotkaniu uczestniczyli: osoby niepełnosprawne, rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, Starosta Górowski p. Beata Pona,: przewodniczący rady powiatu p. Władysław Stanisławski, przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminnych i powiatowych, dyrektorzy i kierownicy jednostek wykonujących zadania na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie zapewnienia całodobowej opieki, pracy socjalnej, rehabilitacji, kształcenia, prowadzonej terapii, aktywizacji zawodowej, przedstawiciele organizacji pozarządowych, delegacja koła Związku Niewidomych, członkowie powiatowej - społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, sołtysi sołectw powiatu górowskiego, przedstawiciele firmy LAMAR z Wrocławia, którzy zaprezentowali sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny, dla osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawność jest jednym z największych problemów społecznych w powiecie górowskim. Potwierdzają to dane z Powiatowego Zespołu do Spraw orzekania o Niepełnosprawności w Górze. W ciągu roku, wydawanych jest 1400 orzeczeń o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności, w tym 250 osób to osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, które nie mogą samodzielnie poruszać się w środowisku, nie mogą samodzielnie funkcjonować, wymagają stałej i długotrwałej opieki osoby drugiej.

Różne są powody i przyczyny niepełnosprawności, mogą to być schorzenia neurologiczne, narządu wzroku, ruchu, które utrudniają, uniemożliwiają poruszanie się w środowisku, schorzenia psychiczne, które utrudniają wypełnianie ról społecznych, schorzenia mowy, słuchu, które utrudniają komunikację werbalną, schorzenia nowotworowe, z którymi tak ciężko się pogodzić i które tak trudno pokonać. Osoby niepełnosprawne mają te same potrzeby, co osoby pełnosprawne, ale mają również dodatkowe potrzeby wynikające z niepełnosprawności. Dla zaspakajania tych potrzeb stworzono odpowiedni system, mający na celu świadczenie odpowiednich usług specjalistycznych, a katalog tych usług przedstawili pracownicy PCPR.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze, na co dzień spotyka osoby niepełnosprawne. W niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym należy stosować metodę dopomagania, by wzmocnić w nich wiarę w możliwości intelektualne, by mogły uwierzyć w pokonanie własnych ograniczeń. Stąd też zrodził się pomysł tego spotkania.

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 14.02.2012 13:11
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 1474
Drukuj Stworz PDF