pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Floriana
Michała

4

maj

PWŚCPSN
1  1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31   

Spotkanie konsultacyjne

14.02.2012 13:54

  

Spotkanie konsultacyjne w PCPR

   
     W dniu 3.11.2011r. Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zorganizowała spotkanie konsultacyjne z Kierownikami Ośrodków Pomocy Społecznej z Góry, Wąsosza, Jemielna i Niechlowa.              
   Przedmiotem spotkania było wypracowanie zasad współpracy w związku z wdrożeniem Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Przedmiotowa Ustawa wprowadza szereg nowych instytucji wsparcia rodziny działających w gminach: asystent rodziny, rodziny wspierające, zespół interdyscyplinarny oraz w powiatach: organizator i koordynator pieczy zastępczej oraz rodzina pomocowa.                
Ustawa wprowadza szereg nowych obowiązków dla gmin i powiatów. Jedną z istotnych zmian jest partycypowanie w kosztach utrzymania dziecka w pieczy zastępczej typu: rodzinnego i instytucjonalnego przez gminy oraz współpraca asystenta z gminy i koordynatora pieczy zastępczej z powiatu. Wypełniając obowiązek wynikający z w/w Ustawy Starosta Górowski wyznaczył Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze na organizatora pieczy zastępczej. Ustawa powoduje istotne zmiany w organizacji pracy w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. W związku z powyższym przygotowując się do realizacji zapisów ustawy na spotkaniu omówiono zasady umocnienia współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie  z Ośrodkami Pomocy Społecznej, poprzez wspieranie rodzin biologicznych przez OPS i zapewnienie opieki zastępczej przez PCPR – mając w tym względzie świadomość, iż piecza zastępcza ma być okresem przejściowym, więc należy wspierać rodziny biologiczne by dziecko mogło powrócić do rodziców biologicznych. Podczas spotkania pracownik socjalny PCPR przedstawił statystykę opieki zastępczej. Podczas spotkania dyskutowano nad obowiązującą ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która wprowadziła zmiany w zakresie przymusowego odebrania dziecka z tytułu zagrożenia życia i zdrowia dziecka przez pracownika socjalnego. Procedurę postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia w związku z przemocą w rodzinie przedyskutowano z kuratorem i przedstawicielami Komendy Policji, którzy uczestniczyli w drugiej części spotkania. Jest to ogromny problem, z którym od lat borykają się pracownicy PCPR, którzy podczas wykonywania takich czynności spotykają się z ogromną agresją pijanych rodziców, co w konsekwencji powoduje zagrożenie bezpieczeństwa pracowników PCPR, dlatego też konieczna jest asysta i pomoc funkcjonariusza Policji przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka, by zapewnić bezpieczeństwo dziecku i pracownikowi jak również osobie uprawnionej do przejęcia opieki nad dzieckiem.

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 14.02.2012 13:54
Data ostatniej modyfikacji: 11.06.2012 09:52
Liczba wyświetleń: 1443
Drukuj Stworz PDF