pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Marii
Marzeny

26

kwiecień

PWŚCPSN
1 1 2 3 4 5 6 7
2 8 9 10 11 12 13 14
3 15 16 17 18 19 20 21
4 22 23 24 25 26 27 28
5 29 30      

Poradnictwo specjalistyczne- Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych Uwolnij rozum od barier

24.09.2013 14:32

     Uwolnij rozum od barier to myśl przewodnia II części poradnictwa specjalistycznego, które odbyło się 17.09.2013r. w sali kinowej Domu Kultury w Górze.

      Spotkanie prowadziła kierownik PCPR- Bożena Merta- koordynator projektu witając uczestników projektu, absolwentów projektu 2008-2012, którzy przybyli na spotkanie ze współmałżonkami i członkami rodziny. Nawiązując do tematyki I części poradnictwa kierownik PCPR wspomniała o tym by zdrowym być należy egzystować w warunkach odpowiadających godności człowieka i trzeba zaspakajać różne potrzeby, a hierarchia tych potrzeb dla każdego z nas jest inna. Ale każdy człowiek w pewnym etapie życia odczuwa potrzebę bycia kochanym, docenianym, by realizować się społecznie i zawodowo. Takie potrzeby miał również bohater filmu „Ja też”, którego projekcję wyemitowano na spotkaniu, napotykał jednak na swej drodze trudności związane z niepełnosprawnością. W jego przypadku funkcjonowanie utrudniały mu bariery mentalnościowe tkwiące w ludzkich głowach osób ze środowiska, w którym przebywał, bo sam pomimo niepełnosprawności, choroby- zespół Downa doskonale sobie radził w życiu, jest osobą wykształconą i chce realizować swoje plany życiowe w tym na płaszczyźnie społecznej i zawodowej. Pracuje w Ośrodku Pomocy Społecznej i pomaga ludziom chorym na to samo schorzenie co on, choroba ta nie utrudnia mu jednak kontaktu z innymi ludźmi, tylko po rysach twarzy odczytujemy jaką ma niepełnosprawność. Film opowiada o dwóch złożonych osobowościach (zdrowej kobiety i niepełnosprawnego mężczyzny), które inaczej traktują swoje relacje, opisuje świat zespołu Downa z szacunkiem, ale w sposób bardzo bezpośredni, przedstawia analizę problemu z jakim musi zmagać się każdy „inny człowiek” wobec „normalnej reszty”. Film skłania do refleksji by nie dzielić ludzi na zdrowych i niepełnosprawnych. Film ma na swym koncie wiele nagród, a współtwórcą sukcesu tego filmu jest odtwórca głównej roli, który zagrał po prostu siebie. Wszyscy obecni na spotkaniu stwierdzili, iż film był bardzo wzruszający i bardzo pouczający.

     Emisja filmu to wyraz sprzeciwu pracowników PCPR na negatywne postrzeganie i dyskryminowanie osób niepełnosprawnych.

     Poradnictwo to kontynuacja działań i kampanii, którą PCPR rozpoczęło w 2008 roku, by zmieniać świadomość społeczności lokalnej w postrzeganiu osób niepełnosprawnych. Wiele się już w tym zakresie zmieniło, ale mamy świadomość, iż wiele jest jeszcze do zrobienia, dlatego też poprzez nasze dalsze działania chcemy spełnić oczekiwania mieszkańców powiatu likwidując przede wszystkim bariery mentalne te tkwiące w ludzkich głowach i uświadomić wszystkim, że „niepełnosprawny to nie znaczy gorszy”, i że każdy z nas będzie kiedyś stary i każdy może być niepełnosprawny.

     Podsumowując spotkanie kierownik PCPR wspomniała, iż w naszym środowisku też mieszkają osoby niepełnosprawne intelektualnie i musimy zmienić naszą świadomość by zrozumieć ich potrzeby po to by nam z nimi było dobrze. Podziękowała wszystkim za udział w spotkaniu i złożyła obecnym życzenia „by każdy dzień przynosił Państwu radość i nadzieje na lepsze jutro”.

     Na zakończenie spotkania każdy uczestnik 2013r. oraz wszyscy absolwenci 2008- 2012 uczestniczący w spotkaniu uhonorowani zostali otrzymując sprzęt do rehabilitacji w warunkach domowych.

     Obecnie uczestnicy projektu przygotowują się do udziału w zajęciach podnoszących kompetencje życiowe i umiejętności społeczno- zawodowe.

 

Projekt dotyczy Priorytetu VII Promocja  integracji społecznej,

działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji,

poddziałanie 7.1.2  Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 24.09.2013 14:32
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 1587
Drukuj Stworz PDF