pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Irydy
Tamary

5

maj

PWŚCPSN
1  1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31   

Poradnictwo specjalistyczne- Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych Uwolnij rozum od barier

24.09.2013 14:32

     Uwolnij rozum od barier to myśl przewodnia II części poradnictwa specjalistycznego, które odbyło się 17.09.2013r. w sali kinowej Domu Kultury w Górze.

      Spotkanie prowadziła kierownik PCPR- Bożena Merta- koordynator projektu witając uczestników projektu, absolwentów projektu 2008-2012, którzy przybyli na spotkanie ze współmałżonkami i członkami rodziny. Nawiązując do tematyki I części poradnictwa kierownik PCPR wspomniała o tym by zdrowym być należy egzystować w warunkach odpowiadających godności człowieka i trzeba zaspakajać różne potrzeby, a hierarchia tych potrzeb dla każdego z nas jest inna. Ale każdy człowiek w pewnym etapie życia odczuwa potrzebę bycia kochanym, docenianym, by realizować się społecznie i zawodowo. Takie potrzeby miał również bohater filmu „Ja też”, którego projekcję wyemitowano na spotkaniu, napotykał jednak na swej drodze trudności związane z niepełnosprawnością. W jego przypadku funkcjonowanie utrudniały mu bariery mentalnościowe tkwiące w ludzkich głowach osób ze środowiska, w którym przebywał, bo sam pomimo niepełnosprawności, choroby- zespół Downa doskonale sobie radził w życiu, jest osobą wykształconą i chce realizować swoje plany życiowe w tym na płaszczyźnie społecznej i zawodowej. Pracuje w Ośrodku Pomocy Społecznej i pomaga ludziom chorym na to samo schorzenie co on, choroba ta nie utrudnia mu jednak kontaktu z innymi ludźmi, tylko po rysach twarzy odczytujemy jaką ma niepełnosprawność. Film opowiada o dwóch złożonych osobowościach (zdrowej kobiety i niepełnosprawnego mężczyzny), które inaczej traktują swoje relacje, opisuje świat zespołu Downa z szacunkiem, ale w sposób bardzo bezpośredni, przedstawia analizę problemu z jakim musi zmagać się każdy „inny człowiek” wobec „normalnej reszty”. Film skłania do refleksji by nie dzielić ludzi na zdrowych i niepełnosprawnych. Film ma na swym koncie wiele nagród, a współtwórcą sukcesu tego filmu jest odtwórca głównej roli, który zagrał po prostu siebie. Wszyscy obecni na spotkaniu stwierdzili, iż film był bardzo wzruszający i bardzo pouczający.

     Emisja filmu to wyraz sprzeciwu pracowników PCPR na negatywne postrzeganie i dyskryminowanie osób niepełnosprawnych.

     Poradnictwo to kontynuacja działań i kampanii, którą PCPR rozpoczęło w 2008 roku, by zmieniać świadomość społeczności lokalnej w postrzeganiu osób niepełnosprawnych. Wiele się już w tym zakresie zmieniło, ale mamy świadomość, iż wiele jest jeszcze do zrobienia, dlatego też poprzez nasze dalsze działania chcemy spełnić oczekiwania mieszkańców powiatu likwidując przede wszystkim bariery mentalne te tkwiące w ludzkich głowach i uświadomić wszystkim, że „niepełnosprawny to nie znaczy gorszy”, i że każdy z nas będzie kiedyś stary i każdy może być niepełnosprawny.

     Podsumowując spotkanie kierownik PCPR wspomniała, iż w naszym środowisku też mieszkają osoby niepełnosprawne intelektualnie i musimy zmienić naszą świadomość by zrozumieć ich potrzeby po to by nam z nimi było dobrze. Podziękowała wszystkim za udział w spotkaniu i złożyła obecnym życzenia „by każdy dzień przynosił Państwu radość i nadzieje na lepsze jutro”.

     Na zakończenie spotkania każdy uczestnik 2013r. oraz wszyscy absolwenci 2008- 2012 uczestniczący w spotkaniu uhonorowani zostali otrzymując sprzęt do rehabilitacji w warunkach domowych.

     Obecnie uczestnicy projektu przygotowują się do udziału w zajęciach podnoszących kompetencje życiowe i umiejętności społeczno- zawodowe.

 

Projekt dotyczy Priorytetu VII Promocja  integracji społecznej,

działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji,

poddziałanie 7.1.2  Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 24.09.2013 14:32
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 1594
Drukuj Stworz PDF