pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Józefa
Lubomira

1

maj

PWŚCPSN
1  1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31   

Niebieska Karta

23.03.2017 12:21

Procedura „ NIEBIESKA KARTA”

 

   Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty”. Jest określona w przepisie art. 9d ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz szczegółowo opisana w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieskie Karty”. Nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.

   Procedura „Niebieskie Karty” to skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy i obejmuje ogół czynności podejmowanych oraz realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

   Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta - A” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie. W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dziecka, czynności podejmowane i realizowane w ramach procedury, przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego.

  Po wypełnieniu formularza „Niebieska Karta – A” przez podmiot uprawniony: przedstawiciela jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia, formularz w ciągu 7 dni przekazany zostaje do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego. Zespół funkcjonuje w każdej gminie i najczęściej ma swoją siedzibę w lokalnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego po otrzymaniu formularza „Niebieska Karta – A” niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia jego otrzymania, przekazuje go członkom Zespołu Interdyscyplinarnego lub grupy roboczej.

   Procedura „ Niebieska Karta” pozwala uzyskać:

  • pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa osobie poszkodowanej,

  • wsparcie w rozwiązaniu trudnej sytuacji osobie poszkodowanej (nie tylko związanej z przemocą, ale np. uniezależnienie od sprawcy finansowe, mieszkaniowe, zawodowe, pomoc psychologiczna, prawa)

  • monitoring zmieniającej się sytuacji,

  • podejmowanie działań specjalistycznych wobec osoby stosującej przemoc w celu zmiany jego zachowań (uświadamianie, edukowanie, zobowiązanie do leczenia, zakaz kontaktu, zbliżania się, nakaz eksmisji).

   Zgodnie z przepisem art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania. O opuszczeniu mieszkania orzeka sąd cywilny na wniosek osoby dotkniętej przemocą. Przesłanką do domagania się opuszczenia mieszkania jest czynienie szczególnie uciążliwym wspólnego zamieszkiwania poprzez zachowanie polegające na stosowaniu przemocy. Wniosek o nakaz opuszczenia mieszkania Sąd powinien rozpoznać w terminie 1 miesiąca od dnia wpływu wniosku. Orzeczenie jest wykonalne z chwilą ogłoszenia. Zgodnie z przepisem art. 1046 kodeks postępowania cywilnego nie ma obowiązku zapewnienia osobie usuwanej pomieszczenia zastępczego, stąd komornik może usunąć taką osobę np. do noclegowni. Jeśli chodzi o czasookres zobowiązania do opuszczenia mieszkania, to nie jest on określany i trwa tak długo, jak długo postanowienie nie zostanie zmienione lub uchylone. Postanowienie orzekające opuszczenie mieszkania może zostać zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności. Opłata od wniosku wynosi 40 zł.

   Procedura interwencyjna „Niebieska Karta” jest związana z reagowaniem na docierający sygnał o przemocy oraz realizacją obowiązku instytucji w oparciu o jej uprawnienia i możliwości określone prawem. Jest odpowiedzią na sytuację kryzysową, zagrożenie życia lub zdrowia ofiar. Natomiast procedura karna skupia się na zabezpieczeniu dowodów winy osoby, która jest podejrzewana o popełnienie przestępstwa, postawienie jej zarzutów oraz doprowadzenie do wymierzenia sprawiedliwości przez sąd. Procedura karna oparta jest o kodeks postępowania karnego. W ramach wszczęcia procedury karnej organ prowadzący dochodzenie czy śledztwo winien uzyskać wszystkie materiały wypracowane w drodze podejścia interwencyjnego jaką jest procedura „Niebieskiej Karty”. Między procedurą „Niebieska Karta”, a procedurą karną nie ma jakiekolwiek zależności i nie zamyka się procedury „Niebieska Karta” z chwilą przekazania dokumentów do prowadzonej procedury karnej. Procedura „Niebieska Karta” może zostać uruchomiona nawet w przypadku jednorazowego zachowania sprawcy nacechowanego przemocą również wobec dziecka. Nie zawsze natomiast takie zachowanie będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

 

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 23.03.2017 12:21
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 434
Drukuj Stworz PDF