pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Jana
Moniki

21

maj

PWŚCPSN
1  1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31   

Niebieska Karta

23.03.2017 12:21

Procedura „ NIEBIESKA KARTA”

 

   Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty”. Jest określona w przepisie art. 9d ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz szczegółowo opisana w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieskie Karty”. Nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.

   Procedura „Niebieskie Karty” to skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy i obejmuje ogół czynności podejmowanych oraz realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

   Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta - A” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie. W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dziecka, czynności podejmowane i realizowane w ramach procedury, przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego.

  Po wypełnieniu formularza „Niebieska Karta – A” przez podmiot uprawniony: przedstawiciela jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia, formularz w ciągu 7 dni przekazany zostaje do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego. Zespół funkcjonuje w każdej gminie i najczęściej ma swoją siedzibę w lokalnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego po otrzymaniu formularza „Niebieska Karta – A” niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia jego otrzymania, przekazuje go członkom Zespołu Interdyscyplinarnego lub grupy roboczej.

   Procedura „ Niebieska Karta” pozwala uzyskać:

  • pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa osobie poszkodowanej,

  • wsparcie w rozwiązaniu trudnej sytuacji osobie poszkodowanej (nie tylko związanej z przemocą, ale np. uniezależnienie od sprawcy finansowe, mieszkaniowe, zawodowe, pomoc psychologiczna, prawa)

  • monitoring zmieniającej się sytuacji,

  • podejmowanie działań specjalistycznych wobec osoby stosującej przemoc w celu zmiany jego zachowań (uświadamianie, edukowanie, zobowiązanie do leczenia, zakaz kontaktu, zbliżania się, nakaz eksmisji).

   Zgodnie z przepisem art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania. O opuszczeniu mieszkania orzeka sąd cywilny na wniosek osoby dotkniętej przemocą. Przesłanką do domagania się opuszczenia mieszkania jest czynienie szczególnie uciążliwym wspólnego zamieszkiwania poprzez zachowanie polegające na stosowaniu przemocy. Wniosek o nakaz opuszczenia mieszkania Sąd powinien rozpoznać w terminie 1 miesiąca od dnia wpływu wniosku. Orzeczenie jest wykonalne z chwilą ogłoszenia. Zgodnie z przepisem art. 1046 kodeks postępowania cywilnego nie ma obowiązku zapewnienia osobie usuwanej pomieszczenia zastępczego, stąd komornik może usunąć taką osobę np. do noclegowni. Jeśli chodzi o czasookres zobowiązania do opuszczenia mieszkania, to nie jest on określany i trwa tak długo, jak długo postanowienie nie zostanie zmienione lub uchylone. Postanowienie orzekające opuszczenie mieszkania może zostać zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności. Opłata od wniosku wynosi 40 zł.

   Procedura interwencyjna „Niebieska Karta” jest związana z reagowaniem na docierający sygnał o przemocy oraz realizacją obowiązku instytucji w oparciu o jej uprawnienia i możliwości określone prawem. Jest odpowiedzią na sytuację kryzysową, zagrożenie życia lub zdrowia ofiar. Natomiast procedura karna skupia się na zabezpieczeniu dowodów winy osoby, która jest podejrzewana o popełnienie przestępstwa, postawienie jej zarzutów oraz doprowadzenie do wymierzenia sprawiedliwości przez sąd. Procedura karna oparta jest o kodeks postępowania karnego. W ramach wszczęcia procedury karnej organ prowadzący dochodzenie czy śledztwo winien uzyskać wszystkie materiały wypracowane w drodze podejścia interwencyjnego jaką jest procedura „Niebieskiej Karty”. Między procedurą „Niebieska Karta”, a procedurą karną nie ma jakiekolwiek zależności i nie zamyka się procedury „Niebieska Karta” z chwilą przekazania dokumentów do prowadzonej procedury karnej. Procedura „Niebieska Karta” może zostać uruchomiona nawet w przypadku jednorazowego zachowania sprawcy nacechowanego przemocą również wobec dziecka. Nie zawsze natomiast takie zachowanie będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

 

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 23.03.2017 12:21
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 439
Drukuj Stworz PDF