Powiatowy system pomocy rodzinie
08.11.2012 10:09Powiatowy system pomocy rodzinie
W dniu 22 października 2012 roku w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Górze odbyło się spotkanie pt. „System pomocy rodzinie w powiecie górowskim” Spotkanie odbyło się w ramach działań wpisanych w Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Górowskim.
Do udziału w spotkaniu PCPR zaprosiło przedstawicieli instytucji służb społecznych z terenu powiatu górowskiego, z którymi na co dzień PCPR prowadzi współpracę na rzecz niesienia pomocy rodzinie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele:
1. Ośrodków Pomocy Społecznej w Górze, Jemielnie, Niechlowie, Wąsoszu: Kierownik, pracownicy socjalni, asystenci rodziny,
2. Pedagog szkolny Gimnazjum Nr 2 w Górze,
3. Pedagog szkolny Zespołu Szkół w Górze
4. Komendy Powiatowej Policji w Górze,
5. Dyrektor Zespołu Szkół w Jemielnie,
6. Pedagog szkolny Sz. P. Nr 3 w Górze,
7. Pedagog szkolny Gimnazjum w Wąsoszu,
8. Wicedyrektor Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego w Górze,
Podczas spotkania omówiono działania w zakresie:
1. Przeciwdziałania przemocy w rodzinie, na terenie gmin powiatu górowskiego.
2. Systemu pieczy zastępczej, na terenie powiatu górowskiego.
3. Pracy z rodziną biologiczną, na terenie gmin powiatu górowskiego.
4. Trudności w realizacji zadań na rzecz pracy z rodziną.
Celem spotkania było przede wszystkim wymiana doświadczeń służb działających na rzecz pracy z rodziną, jak również pogłębienie dalszej współpracy. Spotkanie miało charakter otwartej dyskusji, przedstawienia własnych opinii, sugestii.
Spotkanie pozwoliło wyciągnąć następujące wnioski:
- Każda instytucja na co dzień boryka się z licznymi trudnościami w zapewnianiu pomocy rodzinie. Bardzo często wiąże się to z brakiem dostatecznej ilości środków finansowych, na zatrudnienie dodatkowych specjalistów, pozyskiwanie nowych narzędzi i metod pracy z rodziną, gdyż bardzo często rodzice nie radzą sobie z wychowaniem dzieci.
- Brak uregulowań prawnych, zawiłość przepisów niejednokrotnie przyczynia się do tego, że pomoc w rodzinie przyjmuje postać bardziej zbiurokratyzowaną. Brak skutecznych przepisów izolujących sprawcę przemocy. Za przykład można podać w tym miejscu zmiany w procedurze NIEBIESKA KARTA, procedurę umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, przetwarzanie danych wrażliwych.
Pomimo prowadzonej diagnozy problemów społecznych, znajomości środowiska i zależności w nim panujących, przemoc pojawia się, bo nie przestrzegane są zasady dobrego wychowania i współżycia społecznego.
PCPR żywi nadzieję, że współpraca między instytucjami pogłębi się, zwiększy skuteczność pomocy i dostępność potrzebującym, a zorganizowane spotkanie jest wyrazem sprzeciwu wobec wszelkich form przemocy w rodzinie.
Informacje o artykule
Zredagował(a): | Redakcja |
---|---|
Data powstania: | 08.11.2012 10:09 |
Data ostatniej modyfikacji: | 08.11.2012 10:10 |
Liczba wyświetleń: | 1346 |