pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Brunony
Sławomira

17

maj

PWŚCPSN
1  1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31   

Powiatowy system pomocy rodzinie

08.11.2012 10:09

Powiatowy system pomocy rodzinie

W dniu 22 października 2012 roku w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Górze odbyło się spotkanie pt. „System pomocy rodzinie w powiecie górowskim” Spotkanie odbyło się w ramach działań wpisanych w Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Górowskim.

Do udziału w spotkaniu PCPR zaprosiło przedstawicieli instytucji służb społecznych z terenu powiatu górowskiego, z którymi na co dzień PCPR prowadzi współpracę na rzecz niesienia pomocy rodzinie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele:

1.      Ośrodków Pomocy Społecznej w Górze, Jemielnie, Niechlowie, Wąsoszu: Kierownik, pracownicy socjalni, asystenci rodziny,

2.      Pedagog szkolny Gimnazjum Nr 2 w Górze,

3.      Pedagog szkolny Zespołu Szkół w Górze

4.      Komendy Powiatowej Policji w Górze,

5.      Dyrektor Zespołu Szkół w Jemielnie,

6.      Pedagog szkolny Sz. P. Nr 3 w Górze,

7.      Pedagog szkolny Gimnazjum w Wąsoszu,

8.      Wicedyrektor Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego w Górze,

Podczas spotkania omówiono działania w zakresie:

1.      Przeciwdziałania przemocy w rodzinie, na terenie gmin powiatu górowskiego.

2.      Systemu pieczy zastępczej, na terenie powiatu górowskiego.

3.      Pracy z rodziną biologiczną, na terenie gmin powiatu górowskiego.

4.      Trudności w realizacji zadań na rzecz pracy z rodziną.

Celem spotkania było przede wszystkim wymiana doświadczeń służb działających na rzecz pracy z rodziną, jak również pogłębienie dalszej współpracy. Spotkanie miało charakter otwartej dyskusji, przedstawienia własnych opinii, sugestii.

Spotkanie pozwoliło wyciągnąć następujące wnioski:

- Każda instytucja na co dzień boryka się z licznymi trudnościami w zapewnianiu pomocy rodzinie. Bardzo często wiąże się to z brakiem dostatecznej ilości środków finansowych, na zatrudnienie dodatkowych specjalistów, pozyskiwanie nowych narzędzi i metod pracy z rodziną, gdyż bardzo często rodzice nie radzą sobie z wychowaniem dzieci.

- Brak uregulowań prawnych, zawiłość przepisów niejednokrotnie przyczynia się do tego, że pomoc w rodzinie przyjmuje postać bardziej zbiurokratyzowaną. Brak skutecznych przepisów izolujących sprawcę przemocy. Za przykład można podać w tym miejscu zmiany w procedurze NIEBIESKA KARTA, procedurę umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, przetwarzanie danych wrażliwych.

Pomimo prowadzonej diagnozy problemów społecznych, znajomości środowiska i zależności w nim panujących, przemoc pojawia się, bo nie przestrzegane są zasady dobrego wychowania i współżycia społecznego.

PCPR żywi nadzieję, że współpraca między instytucjami pogłębi się, zwiększy skuteczność pomocy i dostępność potrzebującym, a zorganizowane spotkanie jest wyrazem sprzeciwu wobec wszelkich form przemocy w rodzinie.

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 08.11.2012 10:09
Data ostatniej modyfikacji: 08.11.2012 10:10
Liczba wyświetleń: 1261
Drukuj Stworz PDF