pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Emmy
Flory

24

listopad

PWŚCPSN
1    1 2 3
2 4 5 6 7 8 9 10
3 11 12 13 14 15 16 17
4 18 19 20 21 22 23 24
5 25 26 27 28 29 30  

Kolejne poradnictwo specjalistyczne w projekcie systemowym PCPR

28.11.2012 08:10

Kolejne poradnictwo specjalistyczne w projekcie systemowym PCPR

       W dniu 23 listopada 2012r. w sali konferencyjno- bankietowej Restauracji „Parkowa Bis” odbyło się kolejne spotkanie dla uczestników projektu systemowego Mit a prawda- łamiemy bariery i stereotypy realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze.

      Tematem spotkania był II blok tematyczny poradnictwa specjalistycznego Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych, a w szczególności rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych.

      W pierwszej części spotkania uczestnicy projektu 2012 obejrzeli film „sprawni w pracy”, który PCPR otrzymało z Centrum Integracji w Warszawie. Film ukazuje zmagania osób niepełnosprawnych, które pomimo dysfunkcji realizują się zawodowo w Laboratorium kosmetycznym dr Ireny Eris, której instytut jest otwarty na zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników z różnymi dysfunkcjami, tworzenie im najlepszych warunków pracy, ponadto pracę na Uniwersytecie Warszawskim osób z dysfunkcjami wzroku i ruchu, pracę w Instytucie Badawczym ARC, jak również zatrudnienie niepełnosprawnych intelektualnie w hipermarkecie Carefour i w sieci restauracji. Niepełnosprawni pracownicy nie są mniej wydajni od osób pełnosprawnych. Film jest dowodem na to, iż zakłady dbają o dobro klienta, ale również o poprawę relacji międzyludzkich. Film jest bardzo pouczający.

      Na drugą część spotkania realizatorzy projektu zaprosili uczestników projektu 2008-2011. Każdy z uczestników otrzymał imienne zaproszenie, na spotkanie przybyło 122 osoby. Spotkanie prowadziła kierownik PCPR- koordynator projektu, witając szczególnie uczestników projektu 2012, przybyłych na spotkanie absolwentów z lat 2008-2011, pozdrawiając tych, którzy nie mogli przybyć, przywołując pamięć tych uczestników, którzy odeszli (przegrywając walkę z chorobą). Owacjami na stojąco uczczono pamięć tych osób.

      W dalszej części kierownik PCPR nawiązała do tematyki Ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych, informując przybyłych na spotkanie o możliwościach wsparcia, które można uzyskać w PCPR, podkreślając, że w tym roku budżetowym PCPR udzieliło wsparcia znacznie większej liczbie osób. PCPR rozszerzyło zakres usług o dodatkowe programy dla osób niepełnosprawnych. Uczestniczący w spotkaniu otrzymali ciekawe materiały dydaktyczne i sprzęt do rehabilitacji w warunkach domowych.

      Pracownicy PCPR przygotowali prezentację multimedialną ukazującą przebieg aktywnej integracji, którą zaprezentowali podczas spotkania. W prezentacji przedstawiono działania podejmowane w projekcie, jak również każdego uczestnika projektu z lat (2008-2012).

      Ponadto pracownicy PCPR przygotowali dla uczestników tegorocznego projektu scenki humorystyczne, ukazujące osobowość uczestniczących w projekcie osób.

      To już piąta edycja projektu realizowanego przez PCPR. Kierownik PCPR podziękowała współpracownikom tworzącym zespół projektowy za ogromny wysiłek i wkład pracy podczas realizacji projektu i za podejmowaną inicjatywę. Spotkanie miało wymiar szczególnie uroczysty. Przybyli na spotkanie absolwenci 2008-2011 złożyli na ręce kierownika PCPR podziękowanie za zaproszenie na spotkanie i za udział w projekcie, który pozytywnie wpłynął na ich postawę i przyczynił się do zwiększenia możliwości uczestnictwa w życiu społecznym.

     Uczestnik tegorocznego projektu Przemysław Dardas w swym wystąpieniu podkreślił jaki trud trzeba włożyć by pozyskać środki unijne, podziękował realizatorom za taką inicjatywę i wsparcie z którego skorzystało już 158 mieszkańców powiatu górowskiego. Kierownik PCPR podziękowała za życzenia, podkreślając, że w naszej pracy ważna jest życzliwość drugiego człowieka i „za tą życzliwość Państwu dziękuję”.

     Podczas spotkania odbył się uroczysty obiad, a następnie spotkanie integracyjne na którym odbył się występ- muzyczno- wokalny uczestnika projektu 2011- Mariusza Harca.

     Spotkaniu towarzyszyła miła i przyjazna atmosfera. To była szczególna okazja, by po latach mogli spotkać się uczestnicy projektu, porozmawiać, podzielić się radościami i smutkami.

     PCPR uważa, że udział w projekcie przyczynia się do wzmocnienia kompetencji życiowych i umiejętności społeczno- zawodowych, a emisja filmu jest wyrazem naszego sprzeciwu na stereotypy środowiskowe, dzielące ludzi na sprawnych i niepełnosprawnych. Poprzez emisję tego filmu, chcemy wszystkim udowodnić, iż niepełnosprawny „to nie znaczy gorszy”, a nasze działania w projekcie mają zmieniać świadomość społeczeństwa w postrzeganiu osób niepełnosprawnych i z pewnością tak jest. 

     Obecnie PCPR przygotowuje się do uroczystego zakończenia projektu z udziałem przedstawicieli samorządu powiatowego, które planowane jest na początku grudnia 2012r.

 

 Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach

 Europejskiego Funduszu Społecznego

Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji

Poddziałanie 7.1.2  Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra  pomocy rodzinie

 

 

 

 

 

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 28.11.2012 08:10
Data ostatniej modyfikacji: 28.11.2012 09:01
Liczba wyświetleń: 1693
Drukuj Stworz PDF