pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Kornela
Lizy

8

maj

PWŚCPSN
1  1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31   

Kolejne poradnictwo specjalistyczne w projekcie systemowym PCPR

28.11.2012 08:10

Kolejne poradnictwo specjalistyczne w projekcie systemowym PCPR

       W dniu 23 listopada 2012r. w sali konferencyjno- bankietowej Restauracji „Parkowa Bis” odbyło się kolejne spotkanie dla uczestników projektu systemowego Mit a prawda- łamiemy bariery i stereotypy realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze.

      Tematem spotkania był II blok tematyczny poradnictwa specjalistycznego Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych, a w szczególności rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych.

      W pierwszej części spotkania uczestnicy projektu 2012 obejrzeli film „sprawni w pracy”, który PCPR otrzymało z Centrum Integracji w Warszawie. Film ukazuje zmagania osób niepełnosprawnych, które pomimo dysfunkcji realizują się zawodowo w Laboratorium kosmetycznym dr Ireny Eris, której instytut jest otwarty na zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników z różnymi dysfunkcjami, tworzenie im najlepszych warunków pracy, ponadto pracę na Uniwersytecie Warszawskim osób z dysfunkcjami wzroku i ruchu, pracę w Instytucie Badawczym ARC, jak również zatrudnienie niepełnosprawnych intelektualnie w hipermarkecie Carefour i w sieci restauracji. Niepełnosprawni pracownicy nie są mniej wydajni od osób pełnosprawnych. Film jest dowodem na to, iż zakłady dbają o dobro klienta, ale również o poprawę relacji międzyludzkich. Film jest bardzo pouczający.

      Na drugą część spotkania realizatorzy projektu zaprosili uczestników projektu 2008-2011. Każdy z uczestników otrzymał imienne zaproszenie, na spotkanie przybyło 122 osoby. Spotkanie prowadziła kierownik PCPR- koordynator projektu, witając szczególnie uczestników projektu 2012, przybyłych na spotkanie absolwentów z lat 2008-2011, pozdrawiając tych, którzy nie mogli przybyć, przywołując pamięć tych uczestników, którzy odeszli (przegrywając walkę z chorobą). Owacjami na stojąco uczczono pamięć tych osób.

      W dalszej części kierownik PCPR nawiązała do tematyki Ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych, informując przybyłych na spotkanie o możliwościach wsparcia, które można uzyskać w PCPR, podkreślając, że w tym roku budżetowym PCPR udzieliło wsparcia znacznie większej liczbie osób. PCPR rozszerzyło zakres usług o dodatkowe programy dla osób niepełnosprawnych. Uczestniczący w spotkaniu otrzymali ciekawe materiały dydaktyczne i sprzęt do rehabilitacji w warunkach domowych.

      Pracownicy PCPR przygotowali prezentację multimedialną ukazującą przebieg aktywnej integracji, którą zaprezentowali podczas spotkania. W prezentacji przedstawiono działania podejmowane w projekcie, jak również każdego uczestnika projektu z lat (2008-2012).

      Ponadto pracownicy PCPR przygotowali dla uczestników tegorocznego projektu scenki humorystyczne, ukazujące osobowość uczestniczących w projekcie osób.

      To już piąta edycja projektu realizowanego przez PCPR. Kierownik PCPR podziękowała współpracownikom tworzącym zespół projektowy za ogromny wysiłek i wkład pracy podczas realizacji projektu i za podejmowaną inicjatywę. Spotkanie miało wymiar szczególnie uroczysty. Przybyli na spotkanie absolwenci 2008-2011 złożyli na ręce kierownika PCPR podziękowanie za zaproszenie na spotkanie i za udział w projekcie, który pozytywnie wpłynął na ich postawę i przyczynił się do zwiększenia możliwości uczestnictwa w życiu społecznym.

     Uczestnik tegorocznego projektu Przemysław Dardas w swym wystąpieniu podkreślił jaki trud trzeba włożyć by pozyskać środki unijne, podziękował realizatorom za taką inicjatywę i wsparcie z którego skorzystało już 158 mieszkańców powiatu górowskiego. Kierownik PCPR podziękowała za życzenia, podkreślając, że w naszej pracy ważna jest życzliwość drugiego człowieka i „za tą życzliwość Państwu dziękuję”.

     Podczas spotkania odbył się uroczysty obiad, a następnie spotkanie integracyjne na którym odbył się występ- muzyczno- wokalny uczestnika projektu 2011- Mariusza Harca.

     Spotkaniu towarzyszyła miła i przyjazna atmosfera. To była szczególna okazja, by po latach mogli spotkać się uczestnicy projektu, porozmawiać, podzielić się radościami i smutkami.

     PCPR uważa, że udział w projekcie przyczynia się do wzmocnienia kompetencji życiowych i umiejętności społeczno- zawodowych, a emisja filmu jest wyrazem naszego sprzeciwu na stereotypy środowiskowe, dzielące ludzi na sprawnych i niepełnosprawnych. Poprzez emisję tego filmu, chcemy wszystkim udowodnić, iż niepełnosprawny „to nie znaczy gorszy”, a nasze działania w projekcie mają zmieniać świadomość społeczeństwa w postrzeganiu osób niepełnosprawnych i z pewnością tak jest. 

     Obecnie PCPR przygotowuje się do uroczystego zakończenia projektu z udziałem przedstawicieli samorządu powiatowego, które planowane jest na początku grudnia 2012r.

 

 Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach

 Europejskiego Funduszu Społecznego

Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji

Poddziałanie 7.1.2  Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra  pomocy rodzinie

 

 

 

 

 

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 28.11.2012 08:10
Data ostatniej modyfikacji: 28.11.2012 09:01
Liczba wyświetleń: 1584
Drukuj Stworz PDF